Çorlu'daki tren kazası davası 600 kişilik salonda yeniden başladı

Çorlu'daki tren kazası davası 600 kişilik salonda yeniden başladı

Edirne'nin Uzunköprü ilçesinden İstanbul Halkalı'ya gitmek üzere hareket eden, 362 yolcu ve 6 personelin bulunduğu yolcu treni, 8 Temmuz 2018'de Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi yakınlarında raydan çıkarak, devrilmiş, kazada 7'si çocuk, 25 kişi yaşamını yitirmiş, 328 kişi de yaralanmıştı.

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığınca kazanın meydana gelmesinde asıl kusurlu bulunan TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Halkalı 14. Demir Yolu Bakım Müdürlüğünde Demir Yolu Bakım Müdürü olarak görev yapan Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliğinde Yol Bakım ve Onarım Şefi olan Özkan Polat, Yol Bakım Şefliğinde Hat Bakım ve Onarım Memuru olarak görevli Celaleddin Çabuk ile TCDD bünyesinde çalışan ve mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan Köprüler Şefi Çetin Yıldırım hakkında 'taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olmak' suçundan 2'şer yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

İLK DURUŞMADA GERGİNLİK ÇIKMIŞTI

Davanın görülmesine, 3 Temmuz günü Çorlu Adalet Sarayında, 1. Ağır Ceza Mahkemesi olarak düzenlenen 130 kişilik Konferans Salonunda başlandı. Ancak, ölenlerin bazı yakınları ve yaralılar, salonda yer olmadığı gerekçesiyle içeriye alınmadı. Çıkan arbede yaklaşık 1 saat sürdü. Arbedenin ardından aileler salona alınırken, avukatları, mahkeme salonu kapılarının kilitlenerek, ailelerin içeriye alınmadığını, içeride ve dışarıda bulunan aileler ile bazı avukatların, verilen talimatlarla darp edildiğini ileri sürdü. Avukatlar, ailelere müdahale talimatını kimin verdiğinin belirlenmesi için suç duyusunda bulundu. Duruşma savcısı da mahkemeden talimatı kimin verdiğinin belirlenmesini istedi.

Suç duyurusu ve dilekçe üzerine mahkeme heyeti, davadan çekildiğini açıklayarak, dosyayı 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. 2. Ağır Ceza Mahkemesi ise heyetin davadan çekilme kararını reddetti. Dava için Çorlu'nun Çoban Çeşme Mahallesi Bülent Ecevit Bulvarı üzerinde bulunan Çorlu Halk Eğitim Merkezindeki 15 Temmuz Salonu, duruşma salonu olarak hazırlandı.

POLİS KUŞ UÇURTMADI

Bugün yapılan duruşma öncesinde polis, geniş güvenlik önlemi aldı. Tekirdağ il merkezinden polis ekipleri takviye getirildi. Halk eğitim merkezi girişine X-Ray cihazı konuldu. Avukatlar, mağdurlar, izleyiciler ve basın mensupları için ayrı ayrı giriş noktaları oluşturuldu. Duruşma salonuna ise izleyiciler üzerleri aranılarak alındı.

"ADALET İSTİYORUZ"

Kazada ölenlerin yakınları ve yaralılar, duruşmaya, Çorlu Halk Eğitim Merkezine yaklaşık 1 kilometre mesafede toplanıp, yürüyerek geldi. Ellerinde ölenlerin fotoğraflarını taşıyan aileler, 'Adalet istiyoruz' sloganları attı.

KISA SÜRELİ GERGİNLİK YAŞANDI

Duruşma öncesi salona, iddianamede adı yazılan mağdur ve müştekilerin kimliklerini yazdırıp, içeriye girebileceğinin bildirilmesi üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı. Avukatlar, itiraz ederek, her müşteki ve mağdurun adının iddianamede bulunmadığını belirterek, uygulamanın yapılması halinde duruşmaya katılmayacaklarını bildirdi. Duruşmaların herkese açık olduğunu belirten avukatlar, mahkeme heyetinin durumu gözden geçirmesini talep etti. Daha sonra bir grup avukat salona girerek, mahkeme heyeti ile görüştü. Görüşmenin ardından iddianamede adı bulunmayanların da isimlerini yazdırarak, salona girmesine izin verildi.

Duruşmaya CHP milletvekilleri Ali Şeker, Sezgin Tanrıkulu, Candan Yüceer, İlhami Özcan Aygun, İYİ Parti Milletvekili Enes Kaplan, HDP Milletvekili Ahmet Şık ve Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş da izleyici olarak katıldı.

Duruşma, kimlik tespitleri ile başladı.