ÇMG, NBA karşılaşmalarını yayınlamayı durdurdu

ÇMG, NBA karşılaşmalarını yayınlamayı durdurdu

Çin Medya Grubu'na bağlı Çin Merkez Televizyonu'nun (CCTV) spor yayını yapan 5. kanalı bugün bir açıklama yaparak, ABD Ulusal Basketbol Ligi'nin (NBA) karşılaşmalarını yayınlamayacağını duyurdu.

Açıklamada, "Şu anda Japonya'da bulunan NBA Başkanı Adam Silver'in, Houston Rockets Kulübü'nün Genel Direktörü Daryl Morey'nin Hong Kong hakkındaki uygunsuz yorumlarına dair değerlendirmesini yakından takip ettik. Kendisinin, Morey'nin ifade özgürlüğü söylemine destek vermesinden büyük hoşnutsuzluk duyduk ve buna kararlılıkla karşı çıkıyoruz. Herhangi bir ülkenin egemenliği ve sosyal istikrarına meydan okuma anlamına gelen her tür yorumun, ifade özgürlüğü kapsamına dâhil edilmemesi gerektiği kanaatindeyiz." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, bu nedenle CCTV'nin NBA'nin sezon öncesi hazırlık maçlarını (NBA China Games) ve ilgili yayınlarını derhal durdurma ve NBA ile tüm işbirliği programlarını yeniden gözden geçirme kararı aldığı kaydedildi.

CCTV 5'ten dün yapılan açıklamada ise Houston Rockets Genel Direktörü'nün Hong Kong'a ilişkin uygunsuz yorumları nedeniyle Kulüp ile işbirliğinin geçici olarak durdurulduğu belirtilmişti.