Çinli temsilci: İnsan Hakları Konseyi siyasal araç olmasın

Çinli temsilci: İnsan Hakları Konseyi siyasal araç olmasın

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Chen Xu, çok taraflı insan hakları mekanizması ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (İHYK) ofisi çalışmaları hakkında görüşlerini açıkladı.

Chen Xu, dün BM İnsan Hakları Konseyinin 42. toplantısında Çin'le aynı fikirleri taşıyan ülkeler adına konuşma yaparak, mevcut durumda istikrarsız ve belirsiz unsurların arttığını ve tek taraflılığın yükseldiğini kaydetti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'in görevine başlamasından bu yana geçen bir yılda insan haklarının dengelendiğini takdirle izlediklerini dile getiren Chen Xu, yüksek komiserliğin BM Tüzüğü'nün amacı ve ilkelerine bağlı kalmasını, adil, tarafsız, yapıcı ve seçici olmayan bir şekilde çalışmalarını yürütmesini beklediklerini söyledi. Chen ayrıca kurumun siyasallaştırılmasına ve çifte standartlar uygulamasına da karşı olduklarını ekledi.

Chen Xu, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin kalkınmaya ve yoksulluktan kurtulmaya önem vermesi, ırkçılıkla mücadele ve terör mağdurlarının korunmasına daha fazla kaynak ayırması gerektiğini ifade etti.

Chen Xu ayrıca, tüm ülkelerin kendi seçtiği kalkınma yoluna saygı gösterilmesi ve insan hakları alanında her ülkenin kaydettiği ilerlemelerin takdir edilmesi gerektiğine işaret etti.