“Çin'in tecrübeleri örnek almaya değer”

“Çin'in tecrübeleri örnek almaya değer”

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 7 Haziran'da St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'na (SPIEF) katıldı ve "Sürdürülebilir kalkınmada ısrar etmek, müreffeh dünyayı ortaklaşa yaratmak" başlıklı bir konuşma yaptı.

Xi Jinping konuşmasında Çin'in uluslararası toplumla el ele vererek yepyeni bir sürdürülebilir kalkınma yolu yaratma kararlılığını vurguladı.

Xi'nin Rusya ziyareti, Rus medyası ve kamuoyunda da detaylı değerlendirmelere konu oldu. Ziyaretin, stratejik açından ikili ilişkilerin seviyesini yükselttiğine dikkat çekiliyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in bölgesel ekonomik bütünleşme danışmanı Sergei Glazyev, Rusya-Çin ilişkilerinin yeni bir başlangıç noktasında olduğu bir dönemde, iki ülkenin siyaset, ekonomi ve medeniyet gibi alanlarda sağlam bir güven tesis ettiklerini kaydetti.

Rusya ve Çin'in dünyada çok kutuplu düzeni koruyan çekirdek güçler haline geleceğine dikkat çeken Glazyev, "Günümüzde uluslararası durumda büyük bir değişim baş gösterirken, Çin ile Rusya arasındaki stratejik ilişkiler, dünya barışı ve istikrarını sağlayan temel direklerdir. Tek taraflılığın yeniden boy gösterdiği günümüzde, Çin'in iş birliği ortaklarına saygı göstermesi takdiri hak ediyor." diye konuştu.

Glazyev, karşılıklı yarar, ortak kazanç ve uluslararası kurallara saygı göstermeye dayalı Rusya-Çin iş birliğinin dev potansiyele ve geniş gelişme alanına sahip olduğunu dile getirdi.

Çin'in kalkınma tecrübelerinin Rusya'ya ve diğer ülkelere örnek teşkil ettiğini söyleyen Glazyev, "Onlarca yıldır Çin ekonomisi hızla gelişiyor. Son on yılın ekonomik kriz dönemlerinde bile Çin ekonomisi istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etti. Bu durum esas olarak piyasa ekonomisi sisteminin makro ayarlamayla etkin bir şekilde birleştirilmesinden kaynaklanıyor. Çin altyapı inşası ve yüksek teknolojide Ar-Ge gibi alanlara daha fazla ağırlık veriyor." ifadesini kullandı.

Rusya Doğa Bilimleri Akademisi'nden araştırmacı ve Rusya-Çin Kuşak ve Yol Araştırmaları Derneği Başkanı Chen Zhigang, "Kuşak ve Yol girişimiyle Avrasya Ekonomik Birliği'nin eşgüdüm halinde çalışması, büyük Avrasya ortaklık ilişkilerini zenginleştirerek çok kutuplu dünya ekonomisinin korunmasında önemli rol oynayacak." dedi.