Çin'in Küresel Liderlik Payı ABD'nin Önüne Geçti

Çin'in Küresel Liderlik Payı ABD'nin Önüne Geçti

Gallup Araştırma Şirketi'ne ait yeni kamuoyu araştırmalarında 2018 yılında Çin Halk Cumhuriyeti'nin küresel liderlik konumunda Amerika Birleşik Devletleri'nden önde olduğu görüldü.

Gallup'un "Dünya Liderleri Derecelendirme 2019" raporunda, 133 ülkede yapılan kamuoyu araştırmasında halka ABD, Çin, Almanya ve Rusya'nın küresel liderlikteki konumları soruldu. Perşembe günü yapılan açıklamada, Çin Halk Cumhuriyeti'nin yüzde 34'lük oranla son on yılda en yüksek onay oranını alarak ABD'nin önüne geçtiği kayıtlara geçti.

Çin Halk Cumhuriyeti yüzde 34'lük oranlara ikici sıraya yerleşirken ardından gelen Rusya yüzde 30 oy oranı ile üçüncü sırada yer alıyor. Almanya yüzde 39'luk oranla birinci sırada. ABD ise liderlik konumunda yüzde 31'lik pay ile dört ülke arasında ancak dördüncü sıraya yerleşebildi.

ABD'nin liderlik düşüşü Obama yönetiminin son iki yılında yüzde 48'lik orandan yüzde 30'lara gerileme ile başlayarak Trump yönetimi ile devam etti.

Öte yandan Çin Halk Cumhuriyeti'nin liderliğinin dünya kamuoyu tarafından onaylanması istikrarlı bir yükselişin olduğunu kanıtlıyor. 2017'de ABD ve Çin neredeyse aynı oy oranına sahipken 2018 yılında Çin ilk sıralara ilerleyerek ABD'yi gerilerde bıraktı.

Çin liderliğini onaylayan en yüksek orana sahip on ülkeden sekizi Afrika'da yer alırken, Pakistan yüzde 73'lük onay ile en yüksek oranda tercih yapan ülke oldu.

Raporda, bazı ülkelerde ABD izlenimlerinden doğan olumsuzlukların Çin ve Rusya için onay notunda artışa sebep olduğu görülüyor. Türkiye'de Çin ve Rusya için 2018 yılına göre oranlarda yüzde 10 artış yaşandığı görülürken, ABD onay notlarında ise yüzde 13'lük düşüş olduğu tespit edildi.

Kaynak: CGTN