Çin'in ekonomisi büyümeye devam ediyor

Çin'in ekonomisi büyümeye devam ediyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin başlattığı "Ticaret Savaşları" Çin Halk Cumhuriyeti üzerinde çok fazla etki gösteremiyor. Son veriler Çin'in söz konusu ticari gerginliklerden pek fazla etkilenmediğini öne sürüyor. Artan dış ticaret hacmi ve yürütülen ekonomik politikalar Çin ekonomisine ivme kazandırmış durumda. Çin merkezli İngilizce yayım yapan Global Times gazetesinin konuyla ilgili makalesini önemine binaen sizler için alıntılıyoruz:

Çin Halk Cumhuriyeti, Gümrük Genel İdaresi'nin pazar günü yaptığı açıklamalarda dış ticaret hacmi son sekiz ayda yüzde 3,6 arttı. İhracat yüzde 2,6 düşüş gösterse de ithalatta aynı oranda artış gözlemlendi.

Batı medyası verileri zayıf bir Çin ekonomisinden bahsediyor. Açıkçası, bu söylemler Çin'i iyi anlamadıklarının bir göstergesi. Ekonomik verilere rağmen, Çin ekonomisi gerçekte dirençli. Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) başlattığı ticaret savaşı Çin'in ilerlemesini engellemedi.

Çin ekonomisi, yatırım, inovasyon odağı ve dış ticarete açılma gibi büyük yapısal düzenlemelerden geçiyor.

KUŞAK YOL İNİSİYATİFİ ETKİSİ

Ticaret savaşları Çin ve dünya pazar zincirlerinde kısa vadeli kaosa yol açsa da Çin'in dış ticareti Kuşak Yol İnisiyatifi üzerindeki ülkelerde artmıştır. Ayrıca, ticari çekişmeler Çin'in yapısal uyumunu daha da artırdı.

Çin, gelişimini sürdürüyor ve yenilikleri hızlandırıyor. Yurt içi tüketime yönelik politika desteği ve isteği giderek artmaktadır. Tüm bunlar, ticaretten olumsuz etkilenmemiş olan Çin ekonomisine bir ivme kazandırıyor.

İnsanların yaşamlarını iyileştirmek, Çin'in tüm ekonomik faaliyetleri için giderek daha belirgin bir eksen haline geldi. Ülke eğitim, tıbbi bakım, çevre koruma, turizm ve ulaşım alt yapısı gelişiminde büyük bir performans sergiliyor. Ticaret savaşları, Çin halkının daha iyi bir yaşam ve daha güçlü bir iç ivme kazanması için artan talebi asla bozamaz.

KIRILGAN ABD EKONOMİSİ

Buna karşılık, ABD ekonomisi çok daha monoton. En belirgin itici gücü, her zaman büyüyemeyen ve ekonomisi üzerinde sınırlı etkisi olan teknoloji yeniliğidir. İnovasyon durgun olduğunda, ABD ekonomisi durmaya başlar ve sadece küçük baloncuklar şeklinde büyür. Amerikalılar küçük değişikliklere karşı hassastır çünkü kabarcıklar her an patlayabileceği iyi bilirler.

Bazı ABD seçkinleri, Çin ekonomik verilerinin ticaret savaşının bir sonucu olduğunu iddia ederek kendilerini rahatlattılar. Bu, dar görüşlü ve kendini aldatıcı bir zihniyettir.

Kaynak: Global Times