Çin'in askeri gücü geçit töreni ile ortaya çıkacak

Çin'in askeri gücü geçit töreni ile ortaya çıkacak

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıl dönümü kutlamaları için hazırlıklar sürüyor. Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi, 1 Ekim'deki kutlamalarda büyük bir askeri geçit töreninin tertip edileceğini duyurdu. Bazı yabacı medya kaynakları söz konusu askeri geçit töreninde sergilenmesi beklenen gelişmiş silahlar üzerinden spekülatif haberler çıkardı.

Dongfeng-41 kıtalararası balistik füzesi en çok üzerinde konuşulan silahlar arasında. Singapur'da Çince yayım yapan Lianhe Zaobao gazetesi, Dongfeng-41'den "büyük katil" olarak bahsetti. Batı medyası ise, Dongfeng-41'in menziline dayanan olası hedefler hakkında spekülasyonlar yapıyor.

Dongfeng-41 internette çok konuşulan bir füze haline geldi. Yabancı basında çıkan haberlere göre, yaklaşık 14,000 kilometrelik operasyonel bir menzile sahip olan Dongfeng-41 ve 10 adet bağımsız hedeflenebilir nükleer savaş başlığı taşıyabiliyor. Analistler ayrıca Dongfeng-41'in, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun roket teknolojisinde bugüne kadar en uzun menzile sahip olan füzesi olduğunu söylüyor.

Batılı uzmanların Dongfeng-41'in menziline dayanan olası hedefler üzerine yaptığı spekülasyonlar, bazı güçlerin Çin'e karşı düşmanlığını ortaya çıkarıyor. Çin, doğal bir ulusal savunma politikası izlemektedir. Dongfeng-41'e sahip olduğu için savunma politikasını değiştirmesi beklenemez.

Dongfeng-41 stratejik ve caydırıcı bir silahtır. Silah hizmete girecek olursa, Çin'in iradesini ve ulusal gücünü ortaya çıkaracaktır. Küresel kargaşa karşısında, Çin'in stratejik açıdan caydırıcılık kabiliyeti, kendisi ve tüm bölge güvenliği için büyük önem taşıyor.

Çin, önceki askeri geçit törenlerinde de ülkenin ulusal gücünü ortaya çıkarmak için yeni askeri teçhizatlarını sergilemişti. Bu yılki askeri geçit töreni, Çin'in son 70 yılda ulusal savunma ve ordudaki büyük başarılarının ortaya koyulduğu bir tören olacak. Çin Halk Kurtuluş Ordusu birçok başarıya imza atmış dünya standartlarında yüksek kabiliyete sahip bir ordu. Bu yüzden Dongfeng-41 bu başarının sadece bir parçası olarak değerlendirilebilir.

Çin'i kışkırtmaya çalışan ve Çin'in toprak egemenliğini tehdit eden güçler, Dongfeng-41 sayesinde iki kez düşünmek zorunda kalacak.

Çin'in askeri gücü, ülkenin endüstriyel ve teknolojik gelişimine bağlı olarak göre gözle görülür bir gelişime sahip. Dünya yavaş yavaş Çin'in askeri gücünün gelişimini tanıyacak ve adapte olacak. Çin'in gelecekteki yeni silahlarına karşı daha az ses çıkaracak ve Çin'in ulusal gücüne daha saygılı olacak.

Çin'in hiçbir ülkeyle silahlanma yarışına girme niyeti yok. Açıkçası, Çin'in silah gelişim isteği hâlâ ülkenin uluslararası statüsü çalışmaları ve Çin ordusunun asıl sorumluluklarının gerisinde kalıyor.

Dünyanın Dongfeng-41'e olan ilgisi, Çin'in daha fazla stratejik inisiyatif almasına yardım edecek.

Kaynak: Global Times