Çin'den Pompeo'nun iddialarına sert tepki

Çin'den Pompeo'nun iddialarına sert tepki

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Çin ile Latin Amerika ülkeleri arasındaki ilişkilere dair ifadelerine sert tepki gösterdi.

Bakanlık sözcüsü Lu Kang, bugün başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, "Uzun zamandır Latin Amerika'yı arka bahçesi olarak gören ABD, bu ülkelere baskı ve tehdit uyguluyor, hatta bu ülkelerdeki yönetimleri devirmeye çalışıyor. Kimin samimi kimin sahte dost olduğunun kararını Latin Amerika ülkeleri verecektir." dedi.

Sözcü, uzun süredir bazı ABD'li politikacıların her fırsatta Çin'i karalamaya çalışmasının son derece "utanç verici" olduğunu vurguladı.

Çin-Latin Amerika iş birliğine örnek olarak Çin ile Şili arasındaki ticaretle ilgili bilgiler aktaran sözcü, geçen yıl iki ülke arasındaki ticaret hacminin 42,8 milyar dolara ulaştığına işaret etti. Sözcü Lu, 2018'de Şili'nin Çin'e yaptığı ihracatın yüzde 26,9 artarak 26,9 milyar doları bulduğunu söyledi.

Çinli sözcü, "Karşılıklı saygı, çifte kazanç ve eşitlik ilkelerini izleyen Çin-Latin Amerika iş birliği, iki tarafın ortak kalkınmasına odaklanıyor. Bu da Latin Amerika'nın ekonomik kalkınmasına ve bölge halklarının refahına yardımcı oluyor." diye konuştu.

Pompeo, geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada, Çin'in Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu finanse ederek bu ülkenin ekonomik çöküşüne yol açtığı iddiasında bulunmuştu.