Çin'den Güney Çin Denizi davası açıklaması

Çin'den Güney Çin Denizi davası açıklaması

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Uluslararası Daimi Tahkim Mahkemesi'nde görülen Güney Çin Denizi'yle ilgili davada alınan kararları Çin'in kabul etmediğini, söz konusu kararların yasa dışı ve geçersiz olduğunun altını çizdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü kısa süre önce 12 Temmuz'un Uluslararası Daimi Tahkim Mahkemesi'nde Güney Çin Denizi davasında alınan kararların üçüncü yıl dönümü olduğuna dikkat çekerek, tüm ülkelerin Birleşmiş Milletler (BM) Deniz Hukuku Sözleşmesi gibi uluslararası yasalar doğrultusunda devlet toprakları ve deniz egemenliği anlaşmazlıklarını çözme çağrısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Güney Çin Denizi davası hakkında Çin'in tutumunu defalarca açıkladıklarını, bu davanın yasa dışı olduğuna, dolayısıyla mahkemede alınan kararların da geçersiz olduğuna dikkat çekti.

ABD'nin hala BM Deniz Hukuku Sözleşmesi'ni onaylamadığını anımsatan Geng Shuang, ABD'nin sürekli bu sözleşmeyi gündeme taşıyıp, diğer ülkelere baskı yapmaya çalıştığını vurguladı. ABD'nin BM İnsan Hakları Konseyi'nden çekildiğine işaret eden Sözcü Geng Shuang, ancak ABD'nin her zaman bu konseyi kullanarak diğer ülkeleri insan haklarını ihlalden suçlamaya çalıştığını söyledi. ABD'nin İran nükleer sorununa ilişkin nihai sözleşmeden çekildiğine de değinen Sözcü Geng, ancak ABD'nin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'ndan sözleşmeyi yeniden ele alması için özel toplanmasını istediğini, bütün bunların son derece çirkin, asılsız ve çifte standart içeren hegemonyacı eylemler olduğunu söyledi.