Çin'den Arap ülkelerine 4 öneri

Çin'den Arap ülkelerine 4 öneri

Çin Dışişleri Bakanlığı Çin-Arap Devletleri İş Birliği Forumu Büyükelçisi Li Chengwen, taraflar arasındaki ilişkinin bölgedeki meydan okumalar ve fırsatlar arasında gelişmeye devam ettiğini ifade etti.

Geçen yıl 10 Temmuz'da düzenlenen Çin-Arap Devletleri İş Birliği Forumu'nun sekizinci bakanlar buluşmasını değerlendiren Li, "Çin-Arap ilişkileri gelecek odaklı derin iş birliği ve ortak gelişme ile kuvvetlendi. Bu Çin-Arap ilişkilerinin tarihi aşamaya geçtiğine işaret eder." dedi.

Xinhua'ya konuşan Li Chengwen, yüksek düzeyde karşılıklı ziyaretlerin siyasi güveni güçlendirdiğini, Kuşak ve Yol'un ortak inşasında kayda değer başarılar kazanıldığını ve ekonomi bölgeleri gibi adımların daha büyük projelerin taşlarını döşediğini belirtti.

ZORLU BÖLGEDE GÜÇLÜ DİYALOG

Uluslararası ve bölgesel anlamda tansiyonun giderek yükseldiğine işaret eden Li Chengwen, bu koşullarda diyaloğu güçlendirmenin vazgeçilmez olduğunu dile getirdi. Li "Bu yılın başından beri Körfez bölgesinde tansiyon artıyor, Filistin meselesi daha karmaşık hale geliyor, bölgedeki kimi ülkeler türbülansa kapılmış durumda. Orta Doğu'daki değişimler tüm tarafların esnekliğini ve sağduyusunu test ediyor." ifadelerini kullandı.

ÇİN'DEN İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Çin-Arap iş birliğinin gelişmesi için 4 önerisi ortaya koyan Li, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

"İlk olarak taraflar gelişmek için birbirlerinin neye ihtiyacı olduğunu bilmeli ve politik iklim yaratmalı. Taraflar, gelişme siyasetleri, stratejileri ve eylemlerini uyumlu hale getirmeli. İkincisi, taraflar özellikle büyük çapta projeler olmak üzere hem hükümetlerini hem de işbirliğini çeşitli ortaklıklar için harekete geçirmeli. Üçüncü olarak, halklar arasında ikili ve kültürel diyalog ilerletilmeli, hükümet dışı iletişim güçlenmeli. Dördüncü olaraksa iki taraf Çin-Arap İş Birliği Forumu'nun inşasına devam etmeli ve forum Çin-Arap ilişkilerinde daha iyi bir rol oynamalı."