Çin'den ABD'ye: Dün ulusal güvenlik, bugün insan hakları bahanesi!

Çin'den ABD'ye: Dün ulusal güvenlik, bugün insan hakları bahanesi!

ABD Ticaret Bakanlığı, 28 Çinli kuruluşu kara listeye aldı.Çin Ticaret Bakanlığı basın sözcüsü, dün yaptığı açıklamada Çin'in olayın gidişatını takip edeceğini söyledi.

ABD uzun zamandır kendi yasalarına dayanarak ulusal güvenlik bahanesiyle Çinli şirketlere tek taraflı yaptırımlar uyguluyor. Bu kez insan hakları bahanesiyle Çin'de bazı kamu kurumları ve teknoloji şirketleri içeren 28 varlığa yaptırım kararı alındı.

Ticaret Bakanlığı sözcüsü, kararın Xinjiang'daki uygulamalarla ilişkilendirilmesine tepki göstererek, bölgeyle ilgili işlerin Çin'in içişleri olduğunu ve ülkenin egemenliğini ve güvenliğini ilgilendirdiğini hatırlattı. Sözcü bölgede uygulanan politikalarla sosyal uyum ve ekonomik gelişmenin arttığını ve son 3 yıldır herhangi bir terör saldırısı gerçekleşmediğini ekledi.

ABD Xinjiang'la ilgili sorumsuz açıklamalar yapmaktan kaçınmalı ve Çinli şirketleri yaptırım listesinden çıkarmalıdır diyen sözcü, Çin'in kendi çıkarlarını korumak için gerekli tüm önlemleri alacağını sözlerine ekledi.

ABD Ticaret Bakanlığı, önceki gün bir duyuru yayımlayarak, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Kamu Güvenliği Departmanı, departmana bağlı 18 alt kuruluş ve Xinjiang Üretim ve Yapılandırma Birliği Kamu Güvenliği Departmanı'nın yanı sıra, Hikvision gibi devlerin de aralarında bulunduğu 8 Çinli şirketin kara listeye alındığını açıklamıştı.