Çin'den ABD ürünlerine ek gümrük vergisini yükseltme kararı

Çin'den ABD ürünlerine ek gümrük vergisini yükseltme kararı

Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Gümrük Vergisi Kuralları Komitesi dün, ABD menşeli bazı ithal ürünlere yönelik ek gümrük vergisinin 1 Haziran'dan itibaren yükseltileceğini açıkladı.

Komite tarafından yapılan açıklamada, Çin'in, çok taraflı ticaret sistemi ile kendi yasal hak ve çıkarlarını savunmak amacıyla ABD menşeli bazı ithal ürünlere yönelik ek gümrük vergisini yeniden düzenlemek zorunda kaldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, Çin'in ilgili yasaları ile uluslararası yasaların temel ilkelerine göre, 1 Haziran saat 00.00'dan itibaren, daha önce ek gümrük vergisi uygulanmış 60 milyar dolarlık ABD ürünlerinin bir kısmına yönelik gümrük vergisinin yüzde 25'e, yüzde 20'ye veya yüzde 10'a çıkartılacağı, daha önce bazı ürünlere uygulanan yüzde 5'lik ek gümrük vergisinin ise değişmeyeceği vurgulandı.

Çin'in ek gümrük vergisini düzenleme girişiminin, ABD'nin tek taraflılığına ve ticari korumacılığına bir karşılık olduğunun altı çizilen açıklamada, Çin'in ABD'den iki taraflı ticari müzakereler yoluna dönüp, Çin'le beraber saygı temelinde, karşılıklı yarara dayalı ortak kazancı hedefleyen bir anlaşmaya varmak üzere çaba göstermesini beklediği ifade edildi.

ABD hükümeti tarafından 9 Mayıs'ta yapılan açıklamada, Çin'den ithal edilen 200 milyar ABD doları tutarındaki ürünlere uygulanan ek gümrük vergisinin 10 Mayıs itibarıyla yüzde 10'dan yüzde 25'e yüksetileceği duyurulmuştu.