Çin: Xinjiang'daki tedbirler uluslararası terörle mücadeleye katkı yapıyor

Çin: Xinjiang'daki tedbirler uluslararası terörle mücadeleye katkı yapıyor

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde yürütülen faaliyetlerin, uluslararası terörle mücadele çalışmalarına yapılan önemli bir katkı olduğunu vurguladı.

Aynı zamanda Çin Devlet Konseyi Üyesi olan Wang Yi, dün New York't, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin BM ile bölgesel ve alt bölgesel örgütlerin barış ve güvenliğin korunması konusundaki iş birliğiyle ilgili toplantısına katıldı.

Dışişleri Bakanı Wang, yaptığı konuşmada, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki terörle mücadele ve aşırıcılıktan arındırma çalışmalarında başvurduğu önleyici tedbirler hakkında bilgi verdi.

Wang, Xinjiang yerel hükümetinin, terörle mücadele ve aşırıcılıktan arındırma konularında farklı ülkelerin deneyimlerinden yararlanarak aldığı tedbirler sayesinde terör olaylarının meydana gelmesinin önlendiği gibi, bölgede yaşayan 25 milyon kişinin yaşama ve gelişme gibi temel haklarının korunduğuna işaret etti.

Wang, bu girişimin, Xinjiang'da yaşayan tüm etnik gruplardan vatandaşlar dâhil olmak üzere Çin halkının tamamından destek aldığının da altını çizdi.

Xinjiang'da alınan aşırıcılıktan arındırma tedbirlerinin önleyici terörle mücadele konusunda yararlı bir deneme olduğuna dikkat çeken Çinli bakan, bu adımların, Birleşmiş Milletler'in Şiddetli Aşırıcılığı Önleme Eylem Planı kapsamındaki somut adımlar olmakla kalmayıp, Çin'in uluslararası terörle mücadeleye yaptığı önemli bir katkı olduğunu vurguladı.