Çin, vizesi veya oturma izni bulunan yabancıların ülkeye girişini durdurdu

Çin, vizesi veya oturma izni bulunan yabancıların ülkeye girişini durdurdu

Çin Dışişleri Bakanlığı ve Ulusal Göç İdaresi, geçerli Çin vizesine veya Çin'de oturma iznine sahip tüm yabancı uyrukluların ülkeye girişinin geçici olarak durdurulduğunu duyurdu.

Covid-19 salgınının dünyada hızla yayılması gerekçesiyle alınan kararın, 28 Mart 2020 saat 00.00 itibarıyla uygulanacağı belirtildi.

Bu kapsamda, APEC İş Seyahati Kartı olan yabancı uyrukluların ülkeye girişi de askıya alınırken, gümrük limanlarında vize, 24/72/144 saatlik vizesiz transit geçiş, Hainan 30 günlük vizesiz geçiş, Shanghai Limanı'nda belirli yolcu gemilerine yönelik vizesiz geçiş, Guangdong'da Hong Kong ve Makao'dan gelen yabancı tur grupları için 144 saatlik vizesiz geçiş ve ASEAN ülkelerinden yabancı tur grupları için Guangxi'de 15 günlük vizesiz geçiş politikaları da geçici olarak askıya alınıyor.

Karardan diplomatik ve resmî vizeler, görev vizeleri ve C vizesi ile yapılan girişlerin etkilenmeyeceği, Çin'e gerekli ekonomik, ticari, bilimsel veya teknolojik faaliyetler veya acil insani ihtiyaçlar nedeniyle gelecek yabancıların Çin büyükelçiliklerine veya konsolosluklarına vize başvurusu yapabilecekleri belirtildi. Vizeleri söz konusu duyurunun ardından verilen yabancıların ülkeye girişlerinin de karardan etkilenmeyeceği aktarıldı.

Kararın, Çin'in salgındaki durum ve diğer ülkelerin uygulamalarını göz önünde bulundurarak başvurmak zorunda kaldığı geçici bir tedbir olduğu belirtilirken, Çin'in tüm taraflarla yakın teması sürdürerek, özel koşullar altında dünyayla personel değişimini uygun bir şekilde gerçekleştireceği ifade edildi.