Çin ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları bir araya geldi

Çin ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları bir araya geldi

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün New York'ta düzenlenen BM Kurulu esnasında Suudi mevkidaşı İbrahim bin Abdülaziz El Assaf'la bir araya geldi.

Wang görüşmede, Suudi Arabistan'ın Çin'in kapsamlı stratejik ortağı olduğunun altını çizdi.

İki ülkenin liderlerinin vardığı önemli uzlaşıyı aktif şekilde hayata geçirmekte olduklarını belirten Wang Yi, pek çok alanı kapsayan somut iş birliğinin sürekli ilerletildiğini, uluslararası ve bölgesel meselelerde iletişim ve koordinasyonun sıkı şekilde yürütüldüğünü kaydetti.

Bakan Wang, Suudi Arabistan'daki petrol tesislerine düzenlenen saldırıyı kınadıklarını; ülkenin egemenliğini, güvenliğini ve istikrarını korumak için harcadığı çabalara destek verdiklerini belirtti.

Wang Yi, Çin ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ortaklığındaki serbest ticaret bölgesinin bir an önce kurulması için KİK üye ülkeleriyle gayret göstermeye de hazır olduklarını söyledi.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki terörle mücadele ve dini aşırıcılığı giderme çalışmaları hakkında da bilgi veren Wang, Çin'in Suudi Arabistan'la birbirlerinin çekirdek çıkarlarını ilgilendiren önemli konularda karşılıklı anlayış ve destek göstereceklerinin altını çizdi.

El Assaf ise, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik dostluk ilişkisinin gelişmesi ve Suudi Arabistan'ın "2030 Vizyonu" projesi ile "Kuşak ve Yol" inisiyatifinin hayata geçirilmesi için Çin'le ortak çaba harcayacaklarını ifade etti.

Tek Çin politikasını desteklediklerini vurgulayan Bakan El Assaf, Xinjiang konusunda Çin'e yönelik mesnetsiz suçlamalara karşı çıktıklarını ve terörle mücadelede Çin'le iş birliğini güçlendirme arzularını dile getirdi.