Çin ve Avrupa'nın ortak çıkarı artıyor

Çin ve Avrupa'nın ortak çıkarı artıyor

Çin Dışişleri Bakanlığı, küresel zorluklar karşısında Çin ve Avrupa ülkelerinin daha iyi iletişim kurması ve iş birliğini güçlendirmesi gerektiğini açıkladı.

Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Li Zhanshu 15-24 Mayıs günlerinde Norveç, Avusturya ve Macaristan'a ziyaret gerçekleştirecek.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin'den Avrupa'ya arka arkaya gerçekleşen üst düzey ziyaretlerin, iki taraf arasında artan iş birliği hızını gösterdiğini kaydetti.

Geng Shuang basın toplantısında şunları söyledi:

"Dünyanın iki büyük gücü, iki büyük pazarı ve iki eski medeniyeti olan Çin ve Avrupa, son yıllarda daha fazla ortak çıkar geliştirdi, ortak tutum ve hedefler çoğaltıldı. Çok taraflılığı koruma çabasına destek veren Çin ve Avrupa, Birleşmiş Milletler Tüzüğü ilkelerine dayanan uluslararası ilişkilerin temel kuralları, açık dünya ekonomisi ve kurallara dayalı çok taraflı ticaret sisteminin korunması gibi konularda mutabakata vardı. İki taraf da tek taraflılığa ve ticari korumacılığa karşı çıkıyor. Söz konusu fikir birlikteliği, Çin ve Avrupa'nın hem stratejik tercihleri hem de insanlığa olan tarihsel sorumluluklarının gereğidir."