“Çin ve ABD'nin bağlarının koparılması gerektiği” iddiasına Çin'den tepki

“Çin ve ABD'nin bağlarının koparılması gerektiği” iddiasına Çin'den tepki

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD'de ortaya atılan "Çin ve ABD'nin bağlarının koparılması gerektiği" iddiasına tepki gösterdi.

Günlük olağan basın toplantısında açıklamalarda bulunan Geng, "Şu anda Çin ve ABD birbirinin en büyük ticari ortağı. İki ülke de birbirinin önemli yatırım ülkelerinden biri. Hemen hemen bütün büyük ABD'li şirketler Çin'de faaliyet yürütürken, ABD'deki eyaletler de Çin'le iş birliği yapıyor. İki ülke arasında 50 çift dost eyalet ve 227 çift kardeş şehir kuruldu. Her gün yaklaşık 14 bin kişi uçak seferleriyle Asya Pasifik Okyanusu'nun öteki yakasına seyahat ediyor. ABD, ikili ekonomi ve ticarette büyük çıkarlar elde ediyor. ABD sermayeli şirketlerin Çin'deki satış geliri, yalnız 2017 yılında 700 milyar doları aşarken, elde edilen kâr da 50 milyar doları geçti. Çin ile ABD'nin bağlarının koparılmasını isteyenlerin ilk önce ABD'li şirketlere, yerel eyaletlere ve iki ülke halklarına, onların bunu kabul edip etmediğini sorması gerekir. " dedi.

Geng, Çin ve ABD'nin dünyadaki en büyük iki ekonomi topluluğu olarak, küresel endüstri, tedarik ve değer zincirlerinde önemli konumlara sahip olduğuna vurgu yaptı.

Geng ayrıca, Çin ve ABD arasındaki bağların koparılmasına zorlanmasının mevcut dünya ekonomi zincirini alt üst etmenin yanı sıra, küresel endüstrideki iş paylaşımını bozacağını, uluslararası piyasada kaos yaratacını ve finans piyasasında da dalgalanmaya neden olacağını söyledi.