Çin Uzay Araçları Ay'ın Karanlık Yüzünü Aydınlatıyor

Çin Uzay Araçları Ay'ın Karanlık Yüzünü Aydınlatıyor

Çin Halk Cumhuriyeti, Ay'ın karanlık yüzeyinde bilimsel araştırmalarına devam ediyor. Taşlar üzerinde araştırmalar sürdüren uzay aracı Ay yüzeyindeki toprak oluşumları ile Dünya yüzeyindeki oluşumların arasında nasıl bir ilişki olduğu hakkında bilgi sahibi olmamıza yardımcı oluyor.

Uzay araçları "Yuttu-2" ve "Jade Rabbit-"  3 Ocak'ta Change-4 görevini tamamlamak üzere Ay'ın Güney Pole-Aitken havzasındaki Von Karman kraterine gönderilmişti.

Ay üzerinde görev yapan gezici robotlar şu ana kadar 127 metre yolculuk gerçekleştirdi. Ay'da öğle saatlerinde aşırı yükselen sıcaklıklar dolayısı ile öğlen molası veren robotların Çin Ulusal Uzay İdaresi Ay Araştırma ve Uzay Merkezine göre, 13 Mart'ta uyku moduna geçmesi planlanıyor.

Çin Bilim Akademisi'ne bağlı Ulusal Uzay Merkezi'nden uzmanlar, uzay aracının incelediği taşların verilerine bakarak Dünya ve uzaydaki göktaşları arasında ilişkilere ait bulgular elde etmeyi hedeflediklerini belirttiler.

Bilim insanları, yaklaşık 3,9 milyar yıl önce güneş sisteminin ağır bir asteroit bombardımanına maruz kaldığına dair deliller olduğunu açıkladılar. Ay'ın Güney Pole-Aitken havzasının o dönem gerçekleşen asteroit bombardımanından etkilenmiş olduğuna dair ipuçları olduğu söylendi.

Change-4 görevine ait uzaydan gelen fotoğraflarda, bilim adamları sondaj cihazını çevreleyen alanın farklı boyutlarda kraterlere sahip olduğunu keşif araçlarının arazide zorluk çektiği fark edildi.

Çin Uzay Teknolojisi Akademisi görev yapan mühendisler, keşif araçlarının engelleri aşma yeteneğine sahip olduğunu belirtirken kayalık arazileri geçerek yamaçlara tırmanabileceğini bildirdi.

Çinli bilim insanları Ay yüzeyinden daha fazla fotoğraf ve verilere ulaşmak için Jade Rabbit-2 aracının Ay yüzeyinde daha uzak noktalara seyahat gerçekleştirmesini bekliyorlar.

Jade Rabbit-2'nin bilimsel çalışmalarının sadece bir başlangıç olduğunu söyleyen bilim insanları, daha ilginç keşifler beklendiğinin altını çizdiler.

Kaynak: Xinhua