Çin Ulusal Terörle Mücadele Ofisi'nden ABD'ye kınama

Çin Ulusal Terörle Mücadele Ofisi'nden ABD'ye kınama

Çin Ulusal Terörle Mücadele Ofisi, ABD Ticaret Bakanlığı'nın Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Kamu Güvenliği Departmanı, departmana bağlı 18 alt kuruluş ve Xinjiang Üretim ve Yapılandırma Birliği Kamu Güvenliği Departmanı'nı kara listeye almasını sert bir dille kınadı.

Ofis'ten yapılan açıklamada, ABD'ye bu yanlışını derhal düzelterek Çin'in içişlerine karışma girişimini durdurması çağrısında bulunuldu.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin uzun süredir ciddi terör tehdidi altında olduğuna işaret edilen açıklamada, Xinjiang'da terörle mücadele ve dinî aşırıcılığı gidermek için alınan önlemlerin Çin'in yasalarına ve uluslararası hukuka uygun olduğu kaydedildi.

Söz konusu önlemler sayesinde kaydedilen ilerleme hakkında bilgi verilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Xinjiang'daki kamu güvenliği kuruluşları, yasalara göre görevini yerine getirerek terör faaliyetlerine ve dinî aşırıcılık suçlarına ağır darbe indirmektedir. Böylece terör faaliyetlerinin sıkça ortaya çıkma eğilimi etkin bir şekilde engellenerek Xinjiang toplumunun istikrarı ve çeşitli etnik grupların can ve mal güvenliği güvence altına alınmıştır. Bu çabalar, Xinjiang'da yaşayan farklı etnik grupların desteğini kazanmış, uluslararası terörle mücadele davasına önemli katkılarda bulunmuş ve uluslararası toplumca da takdirle karşılanmıştır.

Günümüzde Xinjiang'ın ekonomisi devamlı büyüyor, toplumun uyumu ve istikrarı korunuyor, halkın yaşam koşulları sürekli iyileştiriliyor. Bölgede daha önce görülmemiş bir müreffeh süreci yaşandığı gibi farklı dinler uyum içinde bir arada bulunuyor."

Xinjiang işlerinin tamamen Çin'in iç işleri olduğu ve hiçbir ülkenin bölgeye müdahale etme yetkisine sahip olmadığı vurgulanan açıklamada, ABD'nin Xinjiang'da insan hakları ihlali yapıldığı iddiasının gerçeği yansıtmadığı, bunun, Washington'un Çin'in içişlerine karışma maksadıyla ortaya attığı bir bahane olduğu belirtildi.

ABD'nin Xinjiang'da uygulanan politikalar hakkında sorumsuzca değerlendirmelerde bulunarak Çinli şirketlere tek taraflı yaptırım uyguladığına dikkat çekilen açıklamada, bu kez ise insan hakları bahanesiyle Xinjiang'daki kamu güvenlik kuruluşlarının kara listeye alındığının altı çizildi.

Tüm bu girişimlerin, uluslararası ilişkilerin temel kurallarına aykırı olup iki ülkenin yasama iş birliği ve iletişimine ciddi zarar getirdiği ifade edilen açıklamada, ABD'ye terörle mücadele konusunda uyguladığı çifte standarttan vazgeçerek Xinjiang sorunuyla ilgili sorumsuzca açıklama yapmayı ve Doğu Türkistan İslami Hareketi (DTİH) adlı terör örgütüne destek vermeyi durdurması çağrısı yapıldı.