Çin: Taiwan makamları Hong Kong'a müdahale etmemeli

Çin: Taiwan makamları Hong Kong'a müdahale etmemeli

Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Taiwan işleri ofisi sözcüsü Ma Xiaoguang, Taiwan makamlarının Hong Kong işlerine müdahale etmemesi gerektiğini belirtti.

Ma, bugün düzenlenen basın toplantısında, Taiwan adasında iktidardaki Demokratik İlerleme Partisi yetkililerinin Hong Kong'daki olaylarda utanç verici bir rol oynadığını, Hong Kong'da bağımsızlık yanlılarıyla gizli temasta bulunan bazı isimlerin, kaosu körüklemek ve "Bir ülke, iki sistem" ilkesini tahrip etmek amacı taşıdıklarını ifade etti.

Ma Xiaoguang, yaklaşan seçimde oylarını artırmayı isteyen Demokratik İlerleme Partisi yetkililerinin, Hong Kong sorunu bahanesiyle ana kesime iftiralarda bulunarak Taiwan adasında popülizmi alevlendirmek ve Çin karşıtı bir atmosfer yaratmak istediklerini kaydetti.

Ma Xiaoguang, Demokratik İlerleme Partisi'nin Taiwan halkının güvenlik ve mutluluğunu hiçe sayarak sözde "Hong Kong'un bağımsızlığını" destekleyen eylemcileri Taiwan'a davet edip eylemcilere sığınak sağladığına işaret etti.

Taiwan işleri ofisi sözcüsü Ma Xiaoguang, Hong Kong ve Taiwan için bağımsızlık çağrısında bulunmanın, bu iki bölgede yaşayan soydaşların çıkarlarına ciddi şekilde zarar verdiğini hatırlatarak tüm soydaşların buna kararlılıkla karşı çıkacağına olan inancını dile getirdi.