Çin Savunma Bakanlığı'ndan ABD'ye tepki

Çin Savunma Bakanlığı'ndan ABD'ye tepki

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Ren Guoqiang dün, Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, son dönemde yaptığı bir dizi açıklama ve girişimden dolayı Washington'a tepki gösterdi.

Ren toplantıda, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 20 Ağustos'ta, Çin'in Taiwan bölgesine 8 milyar dolar tutarında 66 tane F-16V tipi savaş uçağı satışının onaylandığını açıklamasına ve Çin askeri makamlarının bu plana kesinlikle karşı çıktıklarını duyurarak, ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulunmasına ilişkin bir soruyu yanıtladı.

Tek Çin politikasının, Çin-ABD ilişkilerinin siyasi temelini oluşturduğunu anımsatan Ren, "Maalesef ABD sürekli Tek Çin politikası ile iki ülke arasındaki üç ortak bildiriyi ihlal eden girişimlerde bulunuyor." dedi.

Ren, "Taiwan'a yapılan silah satışları, Çin'in birleşmesinin tarihsel gidişatını değiştiremeyecek. ABD'nin hareketi yalnızca sözde 'Taiwan bağımsızlığı' yanlısı güçlere yanlış sinyaller gönderecek ve Taiwan Boğazı'ndaki durumu daha tehlikeli bir duruma sürükleyecek." ifadesini kullandı.

Ren, "Taiwan meselesine yönelik her türlü dış müdahaleyi ve sözde 'Taiwan bağımsızlığı'nı hedefleyen güçlerin bölücü faaliyetlerini yenecek kararlı bir iradeye, yeterli güvene ve yeteneğe sahibiz." diye konuştu.

Çin, daha önce iki kere Taiwan'a silah satan ABD'li şirketlere yaptırım uygulanacağını açıkladı. Ren, Çin'i bölmeyi amaçlayan hiçbir girişimin başarıya ulaşamayacağını ve Çin ordusunun kararlığını küçümseyen bütün değerlendirmelerin tehlikeli olduğunu belirtti.

Ren, "ABD'ye, Taiwan'a silah satışı planını derhal durdurma, Taiwan'la askeri ilişkileri kesme, ikili ilişkiler ile Taiwan Boğazı'ndaki barış ve istikrara daha büyük zarar verilmesini önleme çağrısı yapıyoruz." açıklamasını yaptı.

"ABD'Lİ SAVAŞ GEMİSİNİN ÇİN'İN ADALARINA YAKLAŞMASI DOĞRU DEĞİL"

Ren Guoqiang toplantıda ayrıca, ABD'ye ait bir güdümlü füze destroyerinin önceki gün Çin'in Nansha adalarının kara sularına girmesine ilişkin açıklamalar yaptı. Sözcü, ABD'nin bu tür provokasyon girişimlerini derhal durdurması gerektiğini söyledi.

Ren, "ABD ordusunun Çin'in uyarısını ihlal ederek, defalarca Çin'in Nansha adalarının kara sularına ve hava sahasına girmesi, uluslararası hukuka ve kurallara büyük zarar veriyor. Ayrıca, Çin'in egemenlik güvenliğini ihlal ediyor ve Güney Çin Denizi'nin barışı ile istikrarını bozuyor. Dolayısıyla Çin, ABD'nin bu girişimlerine kesinlikle karşı çıkıyor. ABD'nin provokatif eylemleri derhal durdurmasını talep ediyoruz." ifadelerini kaydetti.

ABD'NİN INF'DEN ÇEKİLMESİ KÜRESEL GÜVENLİK VE İSTİKRARI TEHLİKEYE ATTI

Ren toplantıda ayrıca, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilmesinden sonra, söz konusu anlaşmada yasaklanan bir kara tabanlı seyir füzesi fırlatmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu. "Söz konusu girişim, ABD'nin anlaşmadan çekilmesinin planlı olduğunu göstermektedir." diyen Sözcü, "Bu girişim ayrıca, silahlanma yarışı ve askeri çatışma riskine yol açabilir; uluslararası ve bölgesel güvenlik ile istikrara ciddi olumsuz etkiler yaratabilir." değerlendirmesini yaptı.

Ren, Çin'in "ilk nükleer silah kullanan taraf olmama" politikasına devam edeceğini anımsatarak, hiçbir zaman herhangi bir silahlanma yarışına katılmadıklarını ve ABD'nin ileri sürdüğü "Çin-ABD-Rusya Üçlü Silah Kontrolü Müzakerelerine" katılmayacaklarını sözlerine ekledi.