“Çin-Rusya ilişkileri Çin diplomasisinin odağında yer alıyor”

“Çin-Rusya ilişkileri Çin diplomasisinin odağında yer alıyor”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dün, Moskova'da Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng ile görüştü.

Sergey Lavrov görüşmede, Rusya-Çin ilişkilerinin tarihin en iyi döneminde bulunduğuna dikkat çekti.

Haziran ayında yeni dönemde Rusya-Çin kapsamlı stratejik iş birliği ve ortaklık ilişkilerinin geliştirileceğinin ilan edildiğini hatırlatan Lavrov, önümüzdeki yıl iki ülke liderleri arasında bir dizi ikili temas gerçekleştirileceğini söyledi.

Lavrov, "Le'nin Rusya'ya gelerek Rusya-Çin Stratejik İstişaresi'ne katılması son derece önemli. Bu, iki ülkenin dışişleri bakanlıkları arasındaki stratejik iş birliğinin güçlendirilmesine yarar sağlayacak. Uluslararası düzenin korunmasına, tek taraflılık ve hegemonyacılıkla mücadeleye de daha çok Rusya ve Çin planı sunacak." diye konuştu.

Le Yucheng ise, dış ortam nasıl değişirse değişsin, Çin-Rusya ilişkilerinin her zaman Çin diplomasisinin odak noktasında yer alacağını belirtti. Le, Çin'in Rusya'yla her alanı kapsayan iş birliğini derinleştirme kararlılığının sarsılmayacağının altını çizdi.

Çin Cumhurbaşaknı Xi Jinping'in önümüzdeki yıl St. Petersburg'da BRICS ve Shanghai İş Birliği Örgütü zirvelerine katılacağını anımsatan Le, ayrıca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de önümüzdeki yıl Çin'e resmi ziyarette bulunmasını beklediklerini ifade etti.

Le, "Bu yıl Çin-Rusya iş birliğinde bol mahsul toplanan bir yıl oldu. İkili ticaret hacmi yılın ilk 10 ayında 90 milyar Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dolarını aştı. İki ülke arasındaki doğal gaz boru hattının doğu kısmı da Aralık ayında hizmete girecek. 'Çin-Rusya kombinasyonu' değişen dünyaya istikrar getiriyor. Çin-Rusya ilişkisinin potansiyeli sınırsız, canlılığı sınırsız, geleceği sınırsız." açıklamasını yaptı.