“Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru kararlılıkla sürecek”

“Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru kararlılıkla sürecek”

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Beijing'de Pakistan Başbakanı İmran Han'la görüştü. Xi, görüşmede Çin ve Pakistan'ın her koşulda stratejik iş birliği ortakları olduğuna işaret ederek iki ülke arasındaki sağlam dostluk ve iş birliğinin derinleştirileceğini vurguladı.

Xi, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşasının kaliteli şekilde yürütülerek Kuşak ve Yol girişimi kapsamındaki örnek projelerden biri haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

Pakistan'ın teröre darbe indirmede gösterdiği çabaları desteklediğini dile getiren Xi, iki tarafın Birleşmiş Milletler ve Shanghai İş Birliği Örgütü gibi çok taraflı mekanizmalar kapsamında iletişim ve iş birliğini pekiştirerek bölgesel barış ve istikrarı koruması gerektiğini kaydetti.

İmran Han da Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşasının kararlılıkla ilerleteceğini belirtti. Han ayrıca Keşmir konusunda Çin'in takındığı adilane tavrı takdirle değerlendirdiklerini ifade etti.

Öte yandan, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Beijing'de Solomon Adaları Başbakanı Manasseh Sogavare'yle de bir araya geldi. Solomon Adaları, kısa süre önce Tek Çin ilkesi temelinde Çin'le diplomatik ilişki kurmuştu.