Çin-Orta ve Doğu Avrupa ilişkileri sıkılaşıyor

Çin-Orta ve Doğu Avrupa ilişkileri sıkılaşıyor

Çin-Orta ve Doğu Avrupa Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere Dubrovnik'te bulunan Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile bir araya geldi.

Görüşmede, bu yılın Çin ile Bulgaristan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 70'inci yılı olduğuna işaret eden Li Keqiang, ikili ilişkilerin yeni gelişme fırsatıyla karşı karşıya bulunduğunu kaydetti.

Li, bir dizi kutlama etkinliğini ortaklaşa düzenlemenin yanı sıra iki tarafın altyapı tesisleri inşası ve tarım teknolojileri gibi alanlarda iş birliğini yoğunlaştıracağının altını çizdi.

Çin Başbakanı, daha çok Çinli işletmenin Bulgaristan'daki altyapı tesisleri inşasına katılmasını teşvik ettiklerini ve bu ülkeden kaliteli tarım ürünlerinin ihracını genişleteceklerini belirtti.

İki ülkenin halkları arasındaki iletişime de değinen Li Keqiang, Sofya Çin Kültür Merkezi'nin yıl içinde resmen hizmete gireceğini sözlerine ekledi.

Başbakan Li Keqiang, aynı gün Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic, Slovakya Başbakanı Peter Pellegrini, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Slovenya Başbakanı Marjan Sarec ve Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babis ile ayrı ayrı görüştü.