Çin, Merkel'in gezisinin verimli geçmesinden hoşnut

Çin, Merkel'in gezisinin verimli geçmesinden hoşnut

Çin Dışişleri Bakanlığı, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Çin ziyaretinde olumlu neticeler elde etmesinden memnuniyet duyduklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında, iki ülkenin halklarına daha fazla yarar getirmek için Çin'in Almanya ile beraber eşit diyalog, karşılıklı kazanç ve birbirinden öğrenme ilkeleri temelinde stratejik ortaklık ilişkilerini geliştirmeye hazır olduğunu ifade etti.

Merkel'in Çin temaslarında iki tarafın en az üç konuda mutabık kaldığına işaret eden Sözcü Hua, "İlk olarak iki taraf, çok taraflılığı ve serbest ticareti koruma sorumluluğunu üstleniyor. İkinci olarak, Çin ve Almanya dışa açılma ve kapsayıcılık düşüncelerine bağlı kalarak piyasa kapılarını karşılıklı olarak daha geniş açacaklar. Üçüncü olarak da iki ülke iş birliğini genişletmeye dair ortak arzularını bir kez daha vurguladı. Yeni enerjili otomobil, akıllı imalat, yapay zekâ, dijitalleşme ve 5G inşası gibi yeni alanlarda iki ülkenin parlak bir iş birliği geleceği bulunuyor." diye konuştu.