Çin-Japonya Ekonomi Diyalogu Beijing'de düzenlendi

Çin-Japonya Ekonomi Diyalogu Beijing'de düzenlendi

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Beijing'de Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ile birlikte 5. Çin-Japonya Ekonomik Diyaloguna başkanlık etti.

İki ülke liderleri ve çeşitli toplumsal kesimlerin ortak çabalarıyla, doğru bir yörüngeye dönen Çin-Japonya ilişkilerinde yeni gelişmeler kaydedildiğini hatırlatan Wang Yi, Nisan 2018'de iki tarafın 8 yıl aradan sonra aralarındaki üst düzey ekonomi diyalogunu yeniden başlatarak, siyasi temas ve iş birliğini hızlandırdıklarına işaret etti.

Wang Yi, Çin'in yüksek seviyeli dışa açılma ve kaliteli gelişmesinin yanı sıra, Japonya'nın devamlı ekonomi büyüme arayışı fırsatlarını değerlendirerek, yeni dönemin ihtiyaçları doğrultusunda Çin-Japonya ekonomik ilişkileri tesis edeceklerini kaydetti.

Wang Yi, ikili yatırım ve ticari iş birliğinin ilerletilmesi, Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşası, üçüncü piyasalarda iş birliğinin gerçekleştirilmesi gerektiğini de vurguladı.

Wang Yi ayrıca enerji tasarrufu, bilimsel ve teknolojik inovasyon, üst düzey üretim, finans ve maliye, paylaşım ekonomisi, yaşlılık sigortası ve sağlık olmak üzere 6 alanda iş birliği kazanımlarını çoğaltarak yatırımın serbestleştirilmesi ve kolaylaştırılmasının hızlandırılması, adil ve ayrımcı olmayan bir ticari ortamı yaratılması gerektiğini savundu.

Wang Yi, bölgesel kapsamlı ekonomik ortaklık ilişkiler ve Çin-Japonya-Güney Kore Serbest Ticaret Bölgesi müzakeresinde bir an önce mutabakat sağlanmasını beklediklerini de vurguladı.

Wang ayrıca çok taraflılık ve serbest ticaretin kararlılıkla sürdürülerek küresel yönetişim sisteminde doğru yönde bir reform çağrısında bulundu.

Konuk Dışişleri Bakanı Taro Kono, iki tarafın ekonomik iş birliğini daha da derinleştirerek çok taraflı ticari sistemini ortaklaşa koruyacaklarını ve Japonya'nın G20 Osaka Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak olması nedeniyle küresel yönetişim sisteminin geliştirilmesi amacıyla istişareyi güçlendireceklerini söyledi.

Çinli ve Japon diplomat ve ekonomistler, üst düzey diyalog sırasında makro ekonomik politikalar, ikili ekonomik iş birliği ve diğer ilgili konular üzerinde fikir alışverişinde bulundu.