Çin: İkinci Trump-Kim zirvesinin başarılı geçmesini umuyoruz

Çin: İkinci Trump-Kim zirvesinin başarılı geçmesini umuyoruz

Çin, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) lideri Kim Jong-un arasında yapılacak ikinci zirvenin başarıyla düzenlenerek olumlu sonuçlar elde edilmesini umduğunu dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün başkent Beijing'deki olağan basın toplantısında, geçtiğimiz günlerde Moskova'da düzenlenen Çin-Rusya Kuzeydoğu Asya Güvenlik Müzakereleri'nde Kore Yarımadası'ndaki durumla ilgili yapılan değerlendirmeleri aktardı.

Kore Yarımadası'nda durumun diyalog yoluyla yumuşatma yönünde gelişmeye devam ettiğini belirten Sözcü Hua, ABD ve Kuzey Kore'nin harcadığı çabaları takdirle değerlendirdiklerini bildirdi.

Hua, Çin ve Rusya'nın, ABD ve Kuzey Kore'nin aynı yönde hareket ederek birbirlerinin endişelerini dikkate alan bir tutumla ikinci zirveyi başarıyla gerçekleştirmesi ve olumlu sonuçlar almasını ümit ettiğini dile getirerek şöyle devam etti:

"Çin ve Rusya, Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki ilişkilerin iyileşmesini, uzlaşma ve iş birliği sağlanmasını desteklemektedir. İki taraf, Kore Yarımadası'ndaki sorunun siyasi çözümü için ortak çaba göstermeye devam edecektir."