Çin en fazla milyarder olan ikinci ülke

Çin en fazla milyarder olan ikinci ülke

Wealth-X araştırma şirketinin perşembe günü yayımladığı son milyarder nüfus sayımı raporuna göre, Çin Halk Cumhuriyeti'nin milyarderler sıralamasında en büyük ikinci ülke olduğu görüldü. Hong Kong, Beijing, Shenzhen ve Hangzhou ilk 15 milyarder şehir arasında yer alıyor.

Raporda, 2018 yılında Çin'de 285 milyarderin toplam 996 milyar dolar servete sahip olduğu, ABD'nin 3,013 trilyon dolara sahip 705 milyardere sahip olduğu belirtildi.

2018 yılında, küresel milyarder nüfusu bir önceki yıla göre yüzde 5,4 gerileyerek 2.604'e gerilerken sahip oldukları servet yüzde 7 azalarak 8,6 trilyon dolara geriledi. Gerilemeye, artan piyasa oynaklığı, küresel ticaret gerginliği ve ekonomik büyümedeki yavaşlamanın neden olduğu söylendi.

Milyarderlerin giderek aynı şehir kümesinde toplandığı görülüyor. 2018'deki küresel milyarder nüfusun yaklaşık yüzde 30'u 15 şehirde toplanmış durumda yaşıyor. 105 milyarderin yaşadığı New York şehri dünyanın en fazla milyarder içeren şehri oldu.

Bankacılık ve finans, sanayi şirketleri, emlak, yiyecek ve içecek sektörü ve imalat, en çok milyarder yaratan ilk beş sektör arasında.

Dünya genelinde yer alan 2 bin 604 milyarderin, sadece yüzde 55,8'nin kendi çabaları ile servete kavuştuğu, yüzde 11,3'nün ise miras yolu ile milyarder olurken, yüzde 30,9'nun ise miras ve kendi çabaları ile servet sahibi oldukları bildirildi.

Rapora göre, hayırseverlik milyarderler arasında önde gelen hobi olarak yer alırken, diğer ilgi alanları arasında spor, politika ve sanat yer alıyor.

Kaynak: ChinaDaily/ Zhang Jie