Çin Eğitim Bakanlığı'ndan ABD'de eğitim görecek vatandaşlarına uyarı

Çin Eğitim Bakanlığı'ndan ABD'de eğitim görecek vatandaşlarına uyarı

Çin Halk Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı geçen hafta yaptığı açıklamada, Çinli öğrencileri Amerika Birleşik Devletleri'nde eğitim alma konusunda uyardı.

Bakanlık, öğrencilere ve akademisyenlere risk konusundaki farkındalıkları güçlendirmeleri ve ABD'de eğitime başlamadan önce gerekli önlemleri almalarını hatırlattı.

Çinli akademisyenler, ABD'nin 2018'den bu yana Çinli öğrencilere karşı ayrımcılık yaptığını belirtti.

Mevcut ABD hükümeti, Çin'in modernleşmesinin altında ABD'den çalınan teknolojiler ile gerçekleştiğini savunan saçma bir anlayışa sahip. Fedaral Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Christopher Wray, ABD'ye gelen tüm Çinli akademisyenlere ve öğrencilere karşı, çalınan inovasyonlara öncülük ettiklerini iddia etti. Bu açıklama kaçınılmaz olarak akademik faaliyet ve çalışmaları riske atacaktır.

Çinli öğrenciler ABD'deki eğitim sektörünün refahına büyük bir katkı yaptı. Şu anda ABD'de, Çinli öğrencilerin üçte birini oluşturduğu 1,1 milyon uluslararası öğrenci var. 2018'de, ABD'de okuyan Çinli öğrencilerin 18,9 milyar dolar harcadığı tahmin ediliyor.

ABD hükümetinin yabancı öğrencilere yönelik ayrımcılığı, ABD yükseköğretim sektörünün uzun vadeli olarak tehdit etmeye başladı. Yale Üniversitesi Rektörü Peter Salovey kurumun uluslararası öğrenci ve bilim adamlarına olan bağlılığını dile getirerek, ABD hükümetine uluslararası öğrenci programlarında şeffaflık çağrısında bulundu.

Çin Eğitim Bakanlığı uyarısı bir yasak olarak değerlendirilmemeli. ABD'de okuyan Çinli öğrencilerin çıkarlarını korumak için atılmış bir adım. Çinli öğrenci ve akademisyenler ABD'de eğitim almaya devam edip etmeyeceklerine karar verebilirler.

Öte yandan Çinli öğrenciler sadece yurt dışında okumak için ABD'ye odaklanmamalı. İngiltere'de okuyan Çinli öğrenci sayısı son yıllarda büyük artış gösterdi. Bu, Çinlilerin yurtdışında eğitim alma seçimlerinin hızla çeşitlendiğini gösteriyor.

ABD muhtemelen Çin'e karşı önde gelen üniversitelerinin kapısını kapatmayı planlıyor. Ancak Washington'un bazı şeyleri iyi anlaması gerekiyor. Çin'in en iyi öğrencileri, akademik ve bilimsel çalışmalarında ABD'yi seçmezse, ABD'de üniversiteler itibar açısından zarar görecek.

Kaynak: www.globaltimes.cn