Çin Dışişleri'nden Yeni START açıklaması

Çin Dışişleri'nden Yeni START açıklaması

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, ABD ile Rusya arasında imzalanan Yeni Stratejik Silahları Azaltma Anlaşması'nın (Yeni START) sorunsuz olarak uzatılmasını umduklarını belirtti.

Lu Kang, günlük basın toplantısında, Yeni START'ın ABD ile Rusya arasında önemli bir nükleer silahsızlanma önlemi olduğunu ve uzatılmasının uluslararası arenada yoğun ilgi çektiğini ifade etti.

Anlaşmanın hem ABD ile Rusya arasındaki stratejik güvenlik ilişkisiyle, hem de küresel stratejik istikrarla yakın ilişkisi olduğuna işaret eden Lu, Çin'in Yeni START'ın sorunsuz olarak uzatılmasını ve uluslararası barış ile güvenliğin ilerletilmesini umduğunu dile getirdi.

Lu Kang, Çin'in öteden beri "nükleer silah ilk kullanan taraf olmama" politikası izlediğini ve nükleer silahların tamamen yok edilmesi ve yasaklanmasını savunduğunu hatırlatarak, Çin'in aynı zamanda kendi nükleer kapasitesini ulusal güvenlik ihtiyacını karşılayabilecek en düşük seviyede muhafaza etmeyi sürdüreceğini kaydetti. Lu konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Çin'in nükleer politikasındaki istikrar ve şeffaflık, uluslarası alanda yürütülen nükleer silahsızlanma çabalarına yaptığı önemli bir katkıdır. ABD ve Rusya, en büyük nükleer silah stoğuna sahip ülkeler olarak, BM Genel Kurulu'nun kararı dahil BM'nin ilgili belgelerine göre, nükleer silahsızlanmaya öncelik verme sorumluluğu üstlenmeli. İki ülkenin ayrıca, denetlenebilir, geri dönülemez ve yasal açıdan bağlayıcı gücü bulunan yollarla da nükleer silahları büyük ölçüde azaltması gerekiyor. Bu, nükleer silahsızlanmanın tamamen gerçekleştirilmesi için uygun koşullar yaratılmasına yardımcı olacak."

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo kısa süre önce yaptığı açıklamada, Rusya'yla Yeni START'ı uzatmak için görüşmeye hazır olduklarını ve Çin'in yeni aşamada da bu anlaşmaya katılması gerektiğini belirtmişti.