Çin dışişlerinden Hong Kong ve Xinjiang açıklaması

Çin dışişlerinden Hong Kong ve Xinjiang açıklaması

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, ABD'nin Hong Kong'a müdahale amacı taşıyan söz ve eylemlere son vermesini beklediklerini söyledi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Hong Kong'da eylemcilerin temsilcileriyle bir araya gelerek, "Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasa Tasarısına" desteğini ifade etti.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada bu gelişmelere tepki gösterilerek, ABD'nin Hong Kong'da bağımsızlık yanlısı gruplara destek vermekten vazgeçmesi çağrısında bulunuldu.

ABD yönetimi Hong Kong'un yanı sıra Xinjiang ile ilgili konuları da Çin üzerinde bir baskı aracı olarak kullanmaya devam ediyor. Son olarak medyaya yansıyan haberlere göre, Xinjiang'daki mesleki eğitim merkezleriyle ilgili konunun Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurul toplantıları gündemine taşınabileceği belirtiliyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bu iddialara da yanıt vererek, küresel barış ve gelişme konularının ele alınacağı bir platforma, bir ülkenin içişlerini ilgilendiren konuları taşımanın sorumsuzca olacağını ifade etti.

Xinjiang'da sorunun etnik grup, din ve insan hakları sorunu olmadığını, şiddet ve terör sorunu olduğunu kaydeden sözcü, Çin hükümetinin bölgede aldığı tedbirler sayesinde bölge halkının can ve mal güvenliğinin sağlandığını, bu çabanın uluslararası terörle mücadele davasına da önemli bir katkı olduğunu belirtti.

Çin dışişleri, ABD Temsilciler Meclisine sunulması düşünülen "Tibet Politikası ve Destek Yasa Tasarısına" da tepki gösterdi.