Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan sömürge valisi Chris Patten'e yanıt

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan sömürge valisi Chris Patten'e yanıt

Hong Kong'un son sömürge valisi Chris Patten, Hong Kong Özel İdari Bölgesinde (SAR) göstericilerin maske takmasının yasaklanmasını "tam bir delilik" sözüyle eleştirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı Hong Kong Özel Komiseri Ofisi'nden bu açıklamaya yanıt geldi.

Patten'in açıklamasının "Hong Kong vatandaşlarının çoğunluğunun şiddeti ve kaosu durdurma çağrısını ve İngiltere'nin maske yasağının öncüsü olduğu gerçeğini tamamen görmezden geldiği" belirtildi.

Açıklamada "Chris Patten'in gerçek yüzünü tam olarak ortaya çıkaran ikiyüzlülük, bağnazlık ve insafsızlık dolu bu sözleri şiddetle kınıyoruz." denildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Hong Kong Özel Komiseri Sözcüsü, SAR yönetiminin Yüz Kapatma Yasağı Yönetmeliği'ni yürürlüğe koymasının tamamen yasal, makul ve adil olduğunu söyledi.

Vandalizm ve şiddete başvuran maskeli protestocuların, kimliklerini gizleyerek daha cesur hale gelmesinin ardından Hong Kong hükümeti 5 Ekim'de aldığı kararla maske takılmasını yasakladı.

Düzenlemenin uluslararası uygulamalarla uyumlu olduğuna da dikkat çekildi. Fransa, Almanya, Kanada, İspanya ve Avusturya gibi Batılı ülkelerde ve Amerika Birleşik Devletleri'nin birçok eyaletinde benzer yasalar ve düzenlemeler uzun zamandır mevcut.

1723 gibi erken bir tarihte İngiltere "Black Act" ilan ederek yüzün karartılmasını ya da başka bir şekilde gizlenmesini yasaklamıştı. Bu yasa 1823'te yürürlükten kaldırılıncaya kadar yasak uygulanmıştı.

İngiltere 2011'deki protestolar sırasında da yüzün kapatmasını yasakladı.

Çin'den yapılan açıklamada "Patten bu uygulamaları da 'tam bir delilik' olarak mı görüyor?" denildi.

Aynı açıklamada Patten'in "karanlık ellerini Hong Kong'dan çekmesi" istenerek, şehri mahvetme amaçlı şeytani girişimlere de son verilmesi uyarısında bulunuldu.