“Çin Devrimi en önemli devrimlerden biri”

“Çin Devrimi en önemli devrimlerden biri”

Gazeteci ve yazar Merdan Yanardağ, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıl dönümünde CRI Türk Türkiye'ye özel açıklamalarda bulundu.

Yanardağ, Çin Devrimi'nin insanlık tarihinin en önemli atılımlarından biri olduğuna dikkat çekerek "Çin Devrimi, insanın özgürleşmesi, eşitlik idealine ulaşması ve kendini gerçekleştirmesi için özellikle Sovyet Devrimi'nden sonra en önemli devrimlerden biri." diye konuştu.

"ÇİN DEVRİMİ EMPERYALİZME, KLASİK SÖMÜRGECİLİĞE BİR BAŞKALDIRI"

Mao Zedong ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) önderliğinde gerçekleşen Çin Devrimi'nin büyük başarılarla uygulandığını vurgulayan Yanardağ, kadim bir uygarlığa sahip olan Çin'in gerçekleştirdiği devrimin emperyalizme, klasik sömürgeciliğe ve kapitalizmin çağ dışı uygulamalarına bir başkaldırı olduğunu söyledi. Yanardağ, "Çin Devrimi, Çin halkına onurunu ve kimliğini iade anlamında da büyük önem taşıyor." değerlendirmesini yaptı ve "Çin Devrimi özgürlük ile eşitlik için bu ideale en çok yaklaşan atılımlardan biridir." ifadesini de sözlerine ekledi.

21.yüzyıl başlarında Çin'in denediği kontrollü sanayileşme ve kontrollü teknolojik devrimin ilgiyle izlenilmesi gerektiğini aktaran Yanardağ, bu çalışmaların sosyalizmle uyumlu götürülmeye çalışılmasının da önemli olduğunu kaydetti.

"ÇİN, DÜNYADA ÖZGÜRLÜK, EŞİTLİK BEKLEYEN MİLYONLARCA İNSANIN SAVUNUCUSU"

Çin'in yükselişinin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Batılı kapitalist ülkeleri rahatsız ettiğinin altını çizen usta gazeteci, Çin'in savaşçı değil uzlaşmacı ve dünya halklarından yana olan tavrının da Çin'e kazandıran önemli bir faktör olduğunu belirtti.

"Çin dostluktan ve iyi ilişkilerden yana bir strateji izliyor." diyen Yanardağ, sözlerini şöyle tamamladı:

"Çin'in yükselişinin emperyalizmin pazarını daralttığı ve kapitalizmin krizini derinleştirdiği de ortadadır. ABD ile Batılı ülkelerde bunun tedirginliği var ama Çin dünyada özgürlük, eşitlik ve gerçek anlamda demokrasi bekleyen milyarlarca insanın savunucusu…"  

Haber: Irmak Hekimoğlu