Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang, Kissinger ile görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang, Kissinger ile görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan, bugün başkent Beijing'de eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger ile bir araya geldi.

Wang Qishan, görüşmede Çin-ABD ilişkilerinin küresel etkiye sahip olduğuna dikkat çekti.

İki ülke arasındaki benzerliklerin farklılıklardan daha fazla olduğunun altını çizen Wang, iş birliğinin iki taraf için tek doğru seçenek olduğunu vurguladı.

İki ülkenin, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Donald Trump arasında yapılan görüşmelerde belirlenen istikamet ve ilkeler doğrultusunda ilerletilmesi gerektiğini kaydeden Wang, sorunlara uzun vadeli ve rasyonel bir bakışla yaklaşılmasının önemine işaret etti.

Wang Qishan, Çin-ABD ilişkilerinin koordinasyon, iş birliği ve istikrar temelinde gelişmesi için gayret göstereceklerini sözlerine ekledi.

Henry Kissinger ise görüşmede, ABD-Çin ilişkilerini incelerken ve ele alırken geniş fikirliliğin yanında tarihî ve felsefi düşünmeye ihtiyaç olduğunu belirtti.

Diyalog ve iletişimin ikili ilişkilerin temelini oluşturduğunu vurgulayan Kissinger, Beijing ve Washington'un ikili ilişkilerin gelişmesinde inovatif ve olumlu neticeler elde edilmesi için çaba göstermesini arzuladığını dile getirdi.