Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Orta Asya ziyareti

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Orta Asya ziyareti

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün başkent Bişkek'e ulaşarak Kırgızistan ziyaretine başladı. Manas Uluslararası Havalimanı'nda Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov tarafından karşılanan Xi Jinping, ziyareti sırasında Bişkek'te düzenlenecek Shanghai İş Birliği Örgütü (SİÖ) Zirvesi'ne de katılacak.

Xi ile Ceenbekov, daha sonra bir görüşme yaparak, Çin ile Kırgızistan arasındaki dostluğun derinleştirilmesi ve her iki tarafı ilgilendiren konular üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

İki ülkenin Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesindeki iş birliğinin boyutunu genişletmesinden duyduğu memnuniyetin altını çizen Xi Jinping, kapsamlı stratejik dostluk ilişkisinin ilerletilmesi için Kırgızistan ile birlikte çaba harcamaya hazır olduklarını ifade etti.

Çin'in uluslararası arenadaki etkisine büyük önem atfettiğine işaret eden Ceenbekov ise Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde iki ülke arasında farklı alanlardaki iş birliğini güçlendireceklerini sözlerine ekledi.

"ÇİN- AFGANİSTAN- PAKİSTAN ÜÇLÜ İŞ BİRLİĞİNİ İLERLETMEYE HAZIRIZ"

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ile de bir araya geldi.

Çin'in Afganistan ve Pakistan arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesini de desteklediğini belirten Xi, Çin-Afganistan-Pakistan üçlü iş birliğini derinlemesine ilerletmeye hazır olduklarının altını çizdi.

ÇİN VE KAZAKİSTAN LİDERLERİNDEN İŞ BİRLİĞİNİ GENİŞLETME TAAHHÜDÜ

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Bişkek'te Kazakistanlı mevkidaşı Kasım Cömert Tokayev'le bir araya gelerek iş birliğini genişletme taahhüdü verdi.

Çin ve Kazakistan'ın Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde iş birliğini sürekli ileriye taşıdıklarını belirten Xi, gelecekte iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım prosedürlerinin sadeleştirileceğini; üretim kapasitesi, tarım, ileri teknoloji, finans, ulaşım ve lojistik alanlarındaki iş birliğinin güçlendirileceğini söyledi.

XI, ASYA'DA İŞ BİRLİĞİ VE GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER KONFERANSI'NA KATILACAK

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Tacikistan Cumhurbaşkanı Emomali Rakhmonov'un daveti üzerine 14-16 Haziran günlerinde ülkeye resmi ziyarette bulunacak. Xi, ziyareti sırasında Duşanbe'de düzenlenecek Asya'da İş Birliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'na da katılacak.

"ÇİN VE İRAN STRATEJİK KOORDİNASYONU GÜÇLENDİRECEK"

Orta Asya turunda temaslarda bulunan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Bişkek'te İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Xi, ilerleyen dönemde Çin ve İran'ın stratejik koordinasyonu güçlendirerek, temel çıkarlarını etkileyen konularda karşılıklı destek sağlamaları ve gerçekçi iş birliğini pekiştirmeleri gerektiğini söyledi.

Xi, İran nükleer anlaşmasının korunmasını desteklediklerine de dikkat çekti. İran ile birlikte BM, Shanghai İş Birliği Örgütü gibi çok taraflı çerçevelerde eş güdümü pekiştireceklerini kaydeden Xi Jinping, küreselleşme ile çok taraflılığı birlikte savunacaklarını, İran ve Çin dâhil gelişmekte olan ülkelerin ortak menfaatlerini koruyacaklarını ifade etti.