Çin: Afganistan'da siyasi diyalog teşvik edilmeli

Çin: Afganistan'da siyasi diyalog teşvik edilmeli

Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, Çin'in Afganistan'daki yerel siyasi diyaloğun ilerletilmesini ve Afganistan'daki cumhurbaşkanlık seçimini desteklediğini belirtti.

Wu Haitao, Güvenlik Konseyi'nde önceki gün Afganistan sorunuyla ilgili düzenlenen oturumda, ülkede kalıcı barış ve uzun vadeli kalkınma gerçekleştirilmesinin hem Afganistan halkının çıkarlarına, hem de bölgenin güvenliği, istikrarı ve refahına yararlı olacağını ifade etti.

Wu Haitao, uluslararası toplumun yardım taahhüdünü hayata geçirerek, Afganistan'a desteği sürdürmesi gerektiğini vurguladı.

Afganistan'da bu yıl cumhurbaşkanlık seçimi yapılacağını hatırlatan Wu, Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu'nun cumhurbaşkanlığı seçimi hazırlıklarını güçlendirmesinin ve BM Afganistan Yardım Misyonu'nun komisyona teknik destek sağlamasının önemine değindi.

Wu Haitao, Afganistan'daki bütün siyasi grupların dayanışmayı güçlendirerek, ülkenin istikrarını birlikte koruması ve görüş farklılıklarını diyalog yoluyla çözmesi gerektiğini söyledi.

Wu Haitao, Çin'in Afganistan'da bir an önce siyasi uzlaşı sağlanmasını kararlılıkla desteklediğini ve ülkedeki yeniden yapılandırma çalışmalarına katılacağını dile getirdi.

Çin ile Afganistan'ın Kuşak ve Yol çerçevesinde ticaret dahil tüm alanlardaki iş birliğini güçlendireceğini dile getiren Wu Haitao, uluslararası toplumla birlikte Afganistan'ın güvenliği, istikrarı, kalkınması ve refahı için çaba harcayacaklarını sözlerine ekledi.