Çin ABD'nin Beijing Büyükelçisi'ni tekrar bakanlığa çağırdı

Çin ABD'nin Beijing Büyükelçisi'ni tekrar bakanlığa çağırdı

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng, sözde "Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasa Tasarısı"nın Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) imzalanıp kanunlaştırılmasından dolayı ABD'nin Beijing Büyükelçisi Terry Branstad'ı bakanlığa çağırdı.

Le Yucheng, Büyükelçi'ye söz konusu girişimden dolayı ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulunulduğunu ve girişimin şiddetle protesto edildiğini belirtti.

Le, ABD'nin girişiminin Hong Kong'a ve Çin'in iç işlerine ciddi bir müdahale olduğunu ve uluslararası yasalar ile ilişkilerin temel ilkelerine ciddi bir şekilde aykırı düştüğünü, bu girişimin bariz bir hegemonyacılık olduğunu, Çin hükümeti ve halkının buna kararlılıkla karşı çıktığını ifade etti.

Le, ABD'den hatalarını derhal düzeltip, Hong Kong'a ve Çin'in iç işlerine müdahaleyi durdurmasını istediklerini vurguladı.

Hong Kong'un Çin'e ait olduğunu ve Hong Kong işlerinin Çin'in iç işleri anlamına geldiğini belirten Zheng, hiçbir yabancı ülkenin herhangi bir müdahale hakkına sahip olmadığına işaret etti.

Le, "ABD'nin yanlış girişimine Çin mutlaka karşılık verecek. Bu durumdan kaynaklanacak bütün sonuçların sorumluluğunu ABD üstlenecek." dedi.