Çin: ABD yabancı bilim insanlarına baskıyı durdurmalı

Çin: ABD yabancı bilim insanlarına baskıyı durdurmalı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD hükümetinin Çinli öğrencilere ve bilim insanlarına baskı uygulamayı durdurması çağrısında bulunduklarını ifade etti.

ABD'de faaliyet gösteren 60 bilim örgütü kısa süre önce ortak bir mektup yayımlayarak, Washington'un yabancı bilim insanlarına baskı uygulamaya ve bilim alanında küresel iş birliğini engelleme yönündeki eylemlerine son vermesi gerektiğini açıkladı.

Günlük basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hua Chunying, söz konusu mektubun Amerikan bilim çevresinden gelen ilk çağrı olmadığına dikkat çekti.

ABD hükümetinin yurt içi ve yurt dışından gelen rasyonel çağrıları dikkate alması gerektiğini belirten Hua, ülkede faaliyet gösteren Çinli öğrencilere ve bilim insanlarına yönelik kısıtlamaların ve baskının durması çağrısında bulunduklarını aktardı.

Hua Chunying "Çok sayıda Amerikan bilim insanı bilim alanında küresel değişimi ve AR-GE iş birliğini açık bir tutumla destekliyor. Çin, Amerikan polisi ve istihbarat kuruluşlarının, Çin ile ABD arasında bilim ve eğitim alanlarındaki değişime kısıtlama getirmesine karşı çıkıyor." ifadelerini kullandı.

Çin-ABD kültürel değişiminin Amerikan halkının iradesine ve iki tarafın ortak çıkarlarına uyduğuna işaret eden Sözcü Hua, ABD hükümetinin kısıtlamaları durdurarak Çinli öğrenciler ve bilim insanlarının çıkarlarını güvence altına alması, iki ülke arasındaki kültürel değişime katkı yapacak eylemlerde bulunması gerektiğini vurguladı.