Çin: ABD, Hong Kong'a müdahalesini derhal durdurmalı

Çin: ABD, Hong Kong'a müdahalesini derhal durdurmalı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD'nin, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ne yönelik müdahalesini derhal durdurmasını talep ettiklerini açıkladı.

Sözcü Hua, dünkü olağan basın toplantısında, ABD'nin son günlerde Hong Kong hakkında asılsız ve kışkırtıcı açıklamalarda veya yorumlarda bulunduğuna dikkat çekerek, Washington'a bölgenin işlerine karışmaktan vazgeçmesini istediklerini kaydetti.

ABD hükümetinin üst düzey yetkilileri ve diplomatlarının Çin karşıtı ve kaos yanlısı şahsiyetlerle temas kurduklarını belirten Hua, özellikle Hong Kong'da meydana gelen yasa dışı şiddet eylemlerine destek vererek Hong Kong'un istikrarını ve refahını bozmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Hua Chunying, açıklamasında "ABD'nin müdahalesi tartışılmaz bir gerçektir. Bir defa daha ABD'ye sormak istiyorum, bu eylemlerinizin amacı ne? Hong Kong'a müdahale ederek hangi amaca ulaşmak istiyorsunuz?" diye konuştu.

Hong Kong'un Çin'e ait olduğunu ve Hong Kong'un işlerinin tamamen Çin'in iç işleri olduğunu vurgulayan Sözcü Hua, ABD'ye uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine sadık kalarak, Hong Kong'a yönelik müdahalesini derhal durdurması çağrısında bulunduklarını söyledi.