Çin, ABD baskısı altında ezilmeyecek

Çin, ABD baskısı altında ezilmeyecek

Çin Halk Cumhuriyeti'nin 2 haziranda yayımladığı "Çin-ABD Ekonomik ve Ticaret Danışmanlığı Konusunda Çin'in Konumu" başlıklı resmi rapor uluslararası medya ve girişimciler arasında geniş yankı buldu.

Rapor, Amerika Birleşik Devletleri tarafından başlatılan ticaret savaşının iki ülke ve küresel ekonomiye verdiği zararı ortaya çıkardı. Daha da önemlisi, Çin ciddi tutumunu bir kez daha sergilemiş oldu. Çoğu Amerikalı, gelecekteki ticaret görüşmelerinin daha adil yapılması için Çin'e olan desteklerini dile getirdi.

ABD, ticaret savaşını başlattığından beri Çin'e sürekli olarak azami baskı uyguladı. Büyük bir yanlışa düşerek Çin'in baskı altında taviz vereceğini düşünse de Çin prensiplerine ve temel çizgisine sıkı sıkıya bağlı kaldı.

Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı da dahil olmak üzere Çin hükümetinin organları tarafından yapılan son açıklamalardan yola çıkarak, Çin'in söz konusu ticaret savaşı girişimlerine karşı çok iyi hazırlandığı görülüyor.

Çin Halk Cumhuriyeti, ülkenin ekonomik esnekliği ve Çin halkının kararlılığı nedeniyle ABD'nin maksimum baskılarına dayanabiliyor. Bir asırlık küçük düşürmeden acı çeken Çin halkı, Japon işgaline karşı verdiği direnişlerin yanı sıra Kore Savaşı'nda gördüğü bu gibi baskılara alıştı. Çin halkının birliği, ülke tarihinde yatan zaferlere dayanır.

2019'un ilk çeyreğinde gayri safi milli hasıla büyümesi açısından, en hızlı büyüyen ekonominin Çin olduğu kanıtlanmıştı. Çin'in dış ticaret hacmi yıllık % 3,7 artışla 7,01 trilyon yuan'e (1.01 trilyon $) ulaştı. Ekonomik istikrar ve Kuşak Yol İnisiyatifi'nin hızlı ilerlemesi Çin'in gelecekteki gelişimi için sağlam bir altyapıya sahip olduğunu gösteriyor.

Çin, ticaret savaşını finans, teknoloji ve hatta jeopolitik alanlara daha da genişletmeye istekli olmasa da hazırlıklı olmalı. ABD, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına dayanan çok taraflı mekanizmayı defalarca ihlal etti. Bazı şahinlerin desteği ile ABD'nin ticaret savaşını sürdürmesi çok muhtemel.

Zaman ve ahlak ile zafer sonunda Çin'e ait olacak.

Kaynak: globaltimes.com.cn