Brüksel ve Avrupa'nın Gergin Bekleyişi

Brüksel ve Avrupa'nın Gergin Bekleyişi

Brüksel, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması konusunda farklı görüşlerde üyeler sahip olsa da İngilizlerin Brexit tarihini uzatması yönünde katı bir duruş sergiliyor.

Salı günü Avam Kamarası'ndan çıkan oylamada Theresa May'in Brexit'i ikinci kez oylamaya sunması kararına varıldı. Bu karar AB diplomatları arasında gecikme tartışmaları yaratırken taleplerin reddi yönünde karar alma söylentileri gündeme geldi.

Avrupa Birliği Başmüzakerecisi Michel Barnier, geri çekilme anlaşması ile ilgili tartışmaların tamamlandığına dair söylemleri ileri sürerek May hükümetinin neden çıkış tarihi için oylamaya gitmek istediğini sordu.

Barnier Strasbourg'daki Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, anlaşma olmadan ayrılma ihtimalinin çok yüksek olduğunu ve İngiltere'nin kazara bir anlaşma yoluna gitmeden bloktan çıkabileceğini söyledi.

Bugün yapılacak oylamada Avam Kamarası'nın kararı erteleme talebinin olup olmayacağı hakkında aydınlatıcı olacak.

Üst düzey AB yetkilileri, zirvenin nihai kararını belirleyecek oylamanın bütün Brexit sürecindeki en öngörülemez oylamalardan biri olabileceğine dikkat çekti.

Paris ve Berlin ise bloktaki diğer ülkelerden daha faklı bir duruş sergiliyor. Fransa çıkış için daha yüksek standartlarda iyileştirilmiş bir ayrılmayı desteklerken, Almanya ise Brexit'te ertelemeyi daha açık bir şekilde destekliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Brexit'e karşı bakış açısı zaman içerisinde değişikliğe uğramış durumda. Sebebi ise gayet açık Macron'un seçim kampanyasında rakibi Marine Le Pen'e karşı nasıl bir duruş sergileyeceği.

Üst düzey bir AB yetkilisi, "Macron, Brexit'te gidilecek uzatmanın aslında bir çözüm olmadığı bildiği halde Avrupa Parlamentosu seçimlerinden önce zaman kazandırma desteğinin dolaylı olarak işine yarayacağını düşünüyor." dedi.

Öte yandan Almanya ise Brexit'ten çıkışın uzatılmasında bekle ve gör yaklaşımı içinde görünüyor. Almaya Şansölyesi Angela Merkel Brexit ile oluşacak kaosun Avrupa ve Alman bölgesinde yapılacak seçimleri etkilememesi konusunda temkinli davrandığını söylemişti.

Çarşamba günü yapılan bir tartışmada, AB'li bir diplomat Brexit'in son eyleminin henüz yazılmadığını vurgularken Brexit'ten çıkışın uzamaya gitse dahi ne gibi bir yol izleyeceğinin bilinmediğini vurguladı.

Avrupa Komisyon Başkan adayı Manfred Weber, Avam Kamarası'nın Theresa May'ın anlaşmasını reddetmesinin "felaket" olduğunu söylerken "İngiliz tarafından ne istediği konusunda netleşmezsek, bir günlük uzamaya gerek kalmaz." dedi.

Kaynak: Financial Times / Alex Barker, Mehreen Khan ve Victor Mallet