Brexit Saati İşlerken İngiltere'de Neler Oluyor?

Brexit Saati İşlerken İngiltere'de Neler Oluyor?

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması anlamına gelen Brexit sürecinde artık sona doğru gelinirken, İngiltere Parlamentosu'nda oldukça hareketli günler yaşanmaya da devam ediyor. Tüm dünyanın dikkatle ve merakla izlediği Brexit ile ilgili olarak salı günü Avam Kamarası'nda, İngiltere Başbakanı Theresa May'in "bazı düzenlemeler yaptığı" anlaşma bir kez daha oylamaya sunulmuştu. İlk oylamada 202 evet oyuna karşı 432 hayır oyuyla "tarihi bir hezimete" uğrayan anlaşmanın tartışmalı maddeleri üzerinde yapılan yeni düzenlemelerle bir kez daha oylanmasında sonuç değişmemiş, May ilk oylamada kaybettiği oyların yüzde 40'ını kazanmış olsa da anlaşma 149 oy farkıyla (242 "evet" oyuna karşı 391 "hayır" oyuyla) bir kez daha reddedilmişti.

Anlaşmasız Ayrılık Reddedildi

Bu oylamanın hemen ertesinde, çarşamba günü ise milletvekilleri "İngiltere AB'den anlaşmasız olarak mı çıksın?" sorusuna yanıt vermek üzere Avam Kamarası'nda yeni bir oylama yaptılar. Bu oylama öncesinde May de oyunun "hayır" olacağını açıklamıştı ve devamında tahmin edildiği üzere bir anlaşmasız Brexit ihtimali (308 oya karşı 321 oyla) reddedildi.

Bu Akşam Brexit'in Ertelenmesi Oylanacak

Bu akşam ise Avam Kamarası yine oldukça hareketli olacak. Zira bu kez Parlamento Brexit tarihinin ertelenmesi seçeneğini oylayacak. Ancak oylamada erteleme kararı çıkması tek başına bir anlam ifade etmiyor. Brexit'in ertelenmesi için Avam Kamarası'ndan çıkacak kararın yanı sıra, Ab üyesi 27 ülkenin de onayı gerekiyor.

Her ne kadar AB'li yetkililer eldeki mevcut anlaşmanın maddelerinin taraflar arasında (İngiltere ve Brüksel) onaylanan son taslak ve tek anlaşma olduğunu söyleseler de Almanya ve İtalya başta olmak üzere bazı ülkelerin ertelemeye ve yeni müzakerelere sıcak bakabileceği tahmin ediliyor.

Öte yandan İngiltere Başbakanı Theresa May çarşamba günkü oylamanın ardından yaptığı açıklamada sonuca rağmen seçeneklerin hâlâ aynı olduğunu belirtti. Bir çözüm bulma sorumluluğunun Brexit anlaşması ile anlaşmasız ayrılığı reddeden parlamentoda olduğunu kaydeden May, "Hukuki anlamda başka bir şey üzerinde anlaşılmadığı üzere İngiltere, AB'yi anlaşmasız olarak terk edecektir." dedi. May, ikinci bir referandumun Brexit'i ortadan kaldırabileceğine dikkati çekerek bu durumun aynı zamanda halk ve parlamento arasındaki kırılgan güven ilişkisine zarar vereceğini söyledi.

Parlamentonun anlaşmasız ayrılığı reddetmesi, ortada üzerinde uzlaşılacak bir anlaşmaya ihtiyaç olduğunu gösteriyor. May'in Brexit'i ise kesinlikle üzerinde uzlaşılacak bir anlaşma olmadığını şimdiye kadar yapılan iki oylamada da gösterdi.

Bu Oylama da Kaosu Sonlandırmayacak

İngiltere siyasetinde derin bir kriz yaratan Brexit kaosunda bu akşamki oylamada erteleme seçeneğinin kabul edilmesi halinde yeni ve muhtemelen yine karışık bir dönem başlayacak. Zira öncelikle AB'nin bir ertelemeye ikna edilmesi gerekecek. Bunun için ikinci bir Brexit referandumuna gidilmesi de muhtemel görünüyor. Bir erteleme kararının çıkması aynı zamanda sert Brexitçi bakanların da istifalarına yok açabilir. Henüz kısa süre önce birçok bakan istifa edip Brexit Partisi adı altında yeni bir oluşumda bir araya gelmişlerdi zaten ve bu partinin milletvekili sayısı da böylece artabilir. Daha da derinleşmesi muhtemel kriz zaten göreve seçimsiz gelmiş olan May hükümetinin devrilmesine, bir erken seçim kararı alınmasına ve yeni bir hükümetle yeni müzakerelerin başlamasına da yelken açabilir.

Ayrıca bir ihtimal de İngiltere'nin AB'den ayrılmayı tek taraflı olarak iptal etmesi olacaktır ki bu ihtimal de yeni kaosları beraberinde getirir.

Kısa süreli bir ertelemeyi AB'ye kabul ettirmek oldukça zor görünürken, uzun süreli bir erteleme de İngiltere'nin Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmasını da gerektirecektir ki İngiltere başbakanı buna da sıcak bakmadığını defalarca dile getirdi.

Tüm ihtimaller bir kenarda beklerken gözler bu akşam yapılacak oylamada olacak.

Haber: Özlem Karahan