“Brexit” İngiliz okuyucuları haberden uzaklaştırdı

“Brexit” İngiliz okuyucuları haberden uzaklaştırdı

İngiltere'de yapılan bir anket, İngiliz vatandaşlarının üçte birinin Brexit'in verdiği gerginlik nedeniyle haber okumaktan kaçındığını ortaya çıkardı.

Oxford Üniversitesi Reuters Gazetecilik Araştırmaları Enstitüsü'nün 38 ülkede 75,000 katılımcı ile yapılan ankette, iki yıl önce beş İngiliz'den biri sık sık haber takip etmeyi bıraktığını belirtirken, bu oran günümüzde büyük bir sıçrama yapmış durumda. Küresel olarak, insanların yüzde 32'si iki yıl öncesine göre 6 puan artışla haberlerden kaçındığını bildirdi. İngiltere'de ise bu oranın yüzde 11'lik bir artışla yüzde 35'e ulaşıldığı bildirildi.

Raporda, kıdemli bir araştırma görevlisi olan Nic Newman, "Bu, dünyanın daha iç karartıcı bir yer haline gelmesi veya medyanın acımasızca negatifleşme eğilimi göstermesi ya da ikisinin karışımı olması nedeniyle olabilir." dedi.

İngiliz katılımcıların yarısı haberleri çok olumsuz gördüklerini söylerken, yüzde 30'u mevcut bilgiler dolasıyla yıpranmış hissettiğinin altını çizdi. İngiltere'deki okuyuculara ne tür bir haberden kaçınmaya çalıştıkları sorulduğunda, yüzde 71'inin Brexit haberleri cevabını verdiği görüldü.

Öte yandan HuffPost, BBC, Guardian ve Financial Times gibi haber yayınlarını düzenli haber takip eden okuyucuların Brexit haberlerine olan ilgisinin arttığı saptandı.

Bir diğer dikkat çekici bilgi ise, okuyucuların yüzde 49'unun haber kaynaklarına güvenmemesi oldu.

Ankette, belirli medya kuruluşlarına duyulan güvenin dönemsel olarak takipçiler açısından değişiklik gösterdiği ortaya çıktı. İngiltere haber markaları arasında en az güvenildiği varsayılan "Daily Mirror" gazetesinin, okuyucularından her geçen gün yüksek güven kazanması ise dikkat çekti.

BBC, bazen belirli gündemleri zorladığı iddiası ile eleştirilmesine rağmen, ülkenin en güvenilir haber markası. İlk önce eğlence içeriği yoluyla okuyucuları çektikten sonra kendisini ciddi bir haber kaynağı olarak konumlandırmaya çalışan BuzzFeed, genel olarak güvenilir görülmedi.

Kaynak: Financial Times - Patricia Nilsson