Boeing uçuş güvenlik kriterlerinde değişiklik bekliyor

Boeing uçuş güvenlik kriterlerinde değişiklik bekliyor

Boeing firması, yaşanan Boeing 737 Max kazalarının ardından küresel havacılık endüstrisine bağlı güvenlik kriterleri değişikliklerin daha geniş kapsamlı olmasını bekliyor.

Dünyanın en büyük ticari uçak üreticisi Boeing'in yönetim kurulunda bağımsız bir direktör olan David Calhoun, 346 kişinin öldüğü Endonezya ve Etiyopya'daki kazalarda meydana gelen krizde firma Genel Müdürü Dennis Muilenburg'un oynadığı rolü savundu. Tüm Boeing 737 Max uçakların, uçuş kontrol sistemindeki arıza nedeniyle kaza riski taşıdığı konusu ortaya çıkarılmıştı.

Chlaoun, "Liderimiz, bu konuyla ilgili bir düzeltme yapılmasına odaklanmış durumda. Aynı zamanda uzun vadeli değişiklikleri planlamaya başlamak için gerçekten iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum. Önemli şeylerin olacağına eminim." diyerek ayrıntılara girmekten sakındı.

Yorumlar, 737 Max'in güvenliğini sağlayarak gökyüzüne dönmeden önce kimin sorumlu olması gerektiğini ortaya çıkarmış durumda.

Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), 737 Max'in tasarımı hakkında kendi "bağımsız" incelemesini yürüttüğünü ve bu incelemenin uçağın Avrupa'da hizmetine geri dönüşünün ön şartı olarak tanımladığını duyurdu.

Havacılık uzmanları, EASA'nın kendi incelemesini yapmasının olağandışı olduğunu ve eşinin görülmediğini söyledi. Normal olan, düzenleyicilerin uçağın üretildiği ülkedeki havacılık kurumuna bağlı olmasıdır. Bu durumda Amerika Birleşik Devletleri Federal Havacılık İdaresi (FAA) iki kazadan önce havacılık güvenliğinde lider olarak görülmekteyken, uçağı sertifikalandıran son büyük kurum olması nedeniyle ateş altında kaldı.

Bir endüstri uzmanı "Beklenmeyen bir durumdu ve ulusal düzenleyiciler her zaman kendi ek kontrollerini yapma hakkına sahiptir" açıklamasında bulundu.

Boeing'in geleceğinin, uçaklarının güvenliğine olan güvenini geri kazanmaya bağlı olacağını belirten Chaloun, "Yaptığımız şeyi yapmalı, gururla tasarlamalı ve havalandırmalı. Her şeyin güvenli olduğundan emin olmalıyız." diyerek yolculara güven verici mesajlarda bulundu.

Kaynak: Financial Times – Patti Waldmeir & Andrew Edgecliffe-Johnson & Sylvia Pfeifer