Berlin'de gündem yüksek kiralar

Berlin'de gündem yüksek kiralar

Almanya'nın başkenti Berlin'de bu sıralar gündem yüksek ev kiraları. Her yıl kente yerleşen 40 ile 50 bin arasındaki kişi kiraların beş yılda yüzde 50 artmasına yol açtı. Kiralardaki astronomik artışın bir başka nedeni ise kentte bulunan mülklerin özel şirketler elinde toplanması. Berlin genelinde 110 Bin dairesi bulunan Deutshe Wohen bunlardan yalnızca biri. Amerikan The New York Times gazetesine göre; şirketin kiralardan elde ettiği gelir 2018 yılında 2.3 milyar dolara ulaştı. Alman Der Tagesspiegel gazetesi de adını açıklamayan İngiliz bir aile son dönemde Berlin'de binlerce konut satın aldığını duyurdu.

HALKIN TALEBİ KAMULAŞTIRMA

Kira artışına karşı harekete geçen Berlin halkının talebi ise özel şirketlerin ellerinde bulunan konutların kamulaştırılması. Bu kapsamda 77 Bin imza toplayan vatandaş Berlin Senato'suna çağrıda bulundu.

New York Times gazetesinin "Berlin'de sosyalizm yeniden ısındı" başlığı ile duyurduğu haberde; Senato'nun kira artışlarını beş yıl dondurmayı gündemine aldığı bilgisi paylaşıldı. Haberde, muhtemel kararın büyük şirketlerin yanı sıra ev sahibi olan bireyleri de etkileyeceği savunularak Berlin halkının yüzde 40'nın yasaya onay verdiği savunuldu.

Gazete ayrıca Duetshe Wohen gibi şirketlerin orta yolu bulmak için kiracılara yeni bir teklif sunduğunu aktardı. Teklifin kiralara kişilerin gelirleri oranında zammı öngördüğünü belirten Amerikan gazetesinin haberinde "Bu hâlâ tartışmanın gerçek dışı sosyalist fikirlere dönüşmemesi için bir yol" ifadesi dikkat çekti.