Beijing'de Xi Jinping'in diplomasi düşünceleri semineri

Beijing'de Xi Jinping'in diplomasi düşünceleri semineri

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in diplomasi düşünceleriyle doktrinlerini konu alan seminer bugün Beijing'de düzenlendi.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Başkanı Song Tao seminerin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in diplomasi düşüncelerinin özünün yeni tip uluslararası ilişkiler temelinde insanlığın ortak kader topluluğunu oluşturmaya yönelik olduğunu belirtti.

Song Tao, ABD'nin tek taraflılığı, hegemonyacılığı ve korumacılığının yayıldığı bir dönemde, Çin'in bir yandan ABD'nin yanlış söylem ve girişimleriyle kararlılıkla mücadele ederken, diğer yandan koordinasyon, iş birliği ve istikrar ilkeleri doğrultusunda ABD ile ilişkileri ilerletmeye çalıştığını belirtti.

Çin'in çok taraflılığı, ticari serbestliği ve yatırım kolaylığını desteklediğine, Kuşak ve Yol inşasını geliştirdiğine, küresel yönetişim sisteminde değişime öncülük ettiğine işaret eden Song, bunların Xi'nin diplomasi ilkeleri temelinde mücadeleci ve çağın ana eğilimlerine ayak uyduran yenilikçi özellikleri yansıttığını kaydetti.