Beijing'de Çin ve ABD İş İnsanları Diyaloğu

Beijing'de Çin ve ABD İş İnsanları Diyaloğu

Çin Uluslararası Eknomik İletişim Merkezi (CCIEE) tarafından organize edilen Çin-ABD İş İnsanları Diyaloğu dün Beijing'de düzenlendi.

Diyaloğa katılan Çinli ve ABD'li temsilciler, ticaret sürtüşmesinin iki tarafa ve dünya ekonomisine olumsuz etkiler getirdiğine işaret ederek, bir an önce anlaşmaya varılması arzusunu ifade ettiler.

Çin Uluslararası Ekonomik İletişim Merkezi Konsey Başkanı Zeng Peiyan, diyaloğun açılışında yaptığı konuşmada, Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin ciddi yayılma etkisi taşıdığını, sürekli tırmanan ticari sürtüşmenin dünya ekonomisine büyük belirsizlik getirdiğini kaydetti.

Zeng Peiyan şunları söyledi:

"Uluslararası Para Fonu (IMF) bu yıl küresel ekonomi büyüme tahminini arka arkaya dört kez revize ederek yüzde 3,9'dan yüzde 3,2'ye indirdi. Dünya Ticaret Örgütü, bu sene global ticaret büyüme beklentisini 1,1 puan azalttı. 2018 yılında küresel yurt dışı doğrudan yatırım dengesi önceki yıla göre yüzde 4 azaldı. Bu sene aynı eğilim sürdü. Dünyada başlıca ülke ve bölgelerdeki imalat endeksi de küçülmektedir. Ağustos ayında küresel Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) 47 olarak belirlendi. Ticaret savaşının olumsuz etkileri altında, dünyanın başlıca ekonomileri faiz indirimine gidiyor, yeni küresel ekonomik kriz yaklaşıyor."

ABD Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Direktörü Myron Brilliant, ticaret savaşının kazananı olmayacağı görüşünde: "Çin ve ABD arasındaki ekonomik ve ticari sürtüşmenin olumsuz etkileri, eğitim, beşeri ve kültürel iletişim ve yeni enerji gibi iki ülke ilişkilerinin başka yönlerine sıçradı. Bununla birlikte, ekonomik ve ticari sürtüşme küresel tedarik zincirini etkileyerek ticarete güvenin azalmasına yol açtı. ABD ve dünyanın çeşitli yerlerindeki işletmelerin sorumluları, çeşitlendirilmiş tedarik zincir sistemini düşünmekteler. Kısa vadede, bu ne ekonomik ne de verimlidir, ancak ticari sürtüşmeler devam ederse biz de tedarik zincirini çeşitlendirme yoluna gideceğiz."

İki ülke arasında bir an önce anlaşmaya varılması arzusunu dile getiren Myron Brilliant, "Dünyada en büyük etkiye sahip iki ülke olan Çin ve ABD, dünya barışı, refahı ve istikrarının artırılması için önemli sorumluluklar üstlenmektedir. İki ülke liderlerine, bir an önce kapsamlı ve sürdürülebilir bir anlaşmaya varmaları çağrısında bulunuyoruz." diye konuştu.

Çin Uluslararası Ekonomik İletişim Merkezi Konsey Başkanı Zeng Peiyan, tarih ve hakikatin, iki tarafın da ticari savaştan zarar göreceğini doğruladığını vurguladı. ABD'nin ek tarife uygulaması ve zorba bir tutumla baskı yapmasının sorunun çözümü olmadığına dikkat çeken Zeng, ABD'nin ekonomik ve siyasi yöntemlerle Çin'e baskı yapmasının Çin'in gelişmesini engelleyemeyeceğini kaydetti.

Gelişme aşamaları ve ekonomik sistemlerinin farklı olmasından ötürü, iki ülkenin ekonomi ve ticaret bakımından bazı fikir ayrılıklarına sahip olmasının çok normal olduğuna işaret eden Zeng Peiyan, bu fikir ayrılıkları ve sürtüşmenin nihai olarak diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini belirtti.

Zeng Peiyan şunları ekledi:

"Çin'in gelecek ayki müzakereler için Washington'a gitmeyi kabul etmiş olması, ticaret savaşına karşı olan tutumunu yansıtıyor. ABD'nin de içtenlik göstererek Arjantin ve Japonya'daki G20 zirveleri sırasında gerçekleşen liderler görüşmelerinin ruhuna uygun hareket etmesini temenni ediyoruz."