Beijing 2022 Kış Olimpiyatları'nın maskotları tanıtıldı

Beijing 2022 Kış Olimpiyatları'nın maskotları tanıtıldı

Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları ve Kış Paralimpik Oyunları için hazırlanan maskotlar, dün Beijing'de düzenlenen lansmanla kamuoyuna tanıtıldı.

Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları'nın "Bingdundun" adındaki maskotu, pandalardan ilham alınarak tasarlandı. Buz anlamındaki "bing", saflık ve güçlülüğü sembolize ederken, aynı zamanda Kış Olimpiyatları'nın özelliklerini de barındırıyor. Dürüstlük, sağlık, sevecenlik ve canlılık anlamlarına gelen "dundun" ise hem pandaların özelliklerini yansıtıyor, hem de oyunlara katılan sporcuların sahip oldukları sağlam vücudu, güçlü iradeyi ve olimpiyat ruhunu simgeliyor.

2022 Kış Paralimpik Oyunları'nın maskotu "Xuerongrong" ise, geleneksel fenerlerden esinlenerek tasarlandı. Kar anlamındaki "xue", hem saflığı, hem de güzelliği sembolize ediyor. Kaynaşma anlamına gelen "rongrong" ise, paralimpik oyunlarla daha kapsayıcı bir dünya yaratılması ve insanlığın kader ortaklığının oluşturulması yönündeki arzuyu ifade ediyor.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, maskotların lansmanıyla, Beijing'in olimpiyat tarihinde hem yaz hem de kış oyunlarına ev sahipliği yapacak ilk kent olması yolunda önemli bir adım daha atılmış olduğunu belirtti.