Azil soruşturması oy dağılımını nasıl etkileyecek?

Azil soruşturması oy dağılımını nasıl etkileyecek?

Çin Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Amerikan Araştırmaları Enstitüsü'nden Sun Chenghao, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump hakkında başlatılan azil soruşturmasını Global Times gazetesi için değerlendirdi. Sizler için alıntılıyoruz:

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump görev süresinin ağır kriziyle karşı karşıya kaldı. Trump, Andrew Johnson, Richard Nixon ve Bill Clinton'dan sonra Temsilciler Meclisi tarafından azil soruşturmasıyla karşı karşıya kalan dördüncü ABD başkanı oldu.

Trump ile Zelenskiy arasında temmuzda yapılan tartışmalı telefon görüşmesi, ABD Kongresindeki Demokratların Trump'a yönelik azil soruşturması açmasına neden olmuştu. Trump'ın, Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde bu ülkeden, Joe Biden'ın oğlunu soruşturmalarını istediği öne sürülmüştü. Trump ise Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin tamamen usullere uygun olduğunu savunmuştu. Demokratlar seçim öncesi bu gelişmeyi bir fırsata çevirerek azil soruşturmasını başlatmıştı. Bu sürecin önderliğini Temsilciler Meclisi sözcüsü Nancy Pelosi üstlenmiş oldu.

BÜROKRATİK SÜREÇ İŞİ ZORLAŞTIRIYOR

ABD'nin politik sistemi, Kongre'nin bir cumhurbaşkanını teoride mahkum etme yetkisine sahip olmasına rağmen, sistemin karmaşıklığı görevden alma sürecini oldukça uzun bir sürece yaymaktadır. ABD siyasi tarihinde açılan azil soruşturmalarında hiçbir başkan görevden alınmadı.

Trump'ın, mahkum edilmesini ve görevden alınmasını önlemek için Senato'da hâlâ sağlam bir "kırmızı duvarı" var. Dolayısıyla, Mitt Romney, Susan Collins ve diğer bazı Cumhuriyetçi senatörler mahkumiyet için oy kullanmak isterlerse bile, Trump'ı destekleyen senatör sayısı 34'ten fazla olduğunda bir şey değişmeyecektir. Demokratlar bu altın fırsattan kolayca vazgeçmeyeceklerdir.

BİTMEYEN SKANDALLAR

Şimdi Trump, başkanlığın kritik bir kavşağında duruyor, çünkü görevden almanın yön ve etkisi belirsizliklerle dolu. Kısa v"adede, görevden alma soruşturması Trump için kesinlikle iyi bir haber değil. 2016 cumhurbaşkanlığı seçimini kazandıktan sonra, Trump'ın skandalları ve Beyaz Saray'daki kaos söylentileri hiç bitmedi.

Ukrayna tartışma ile tetiklenen görevden alma soruşturması Trump'ı ekibinin enerjisini ve kaynaklarını tüketerek kendi siyasi gündemlerini ilerletme girişimlerine zarar verecek. Meclis, Başkan'ın görevini kötüye kullandığına dair daha inandırıcı kanıtları ortaya çıkarırsa, başkanlık adayı olarak imajı baltalanmış olacak.

Görevden alma çabaları büyük olasılıkla 2020 başkanlık seçimini gündeminde ön planda olacağından Trump, destek üssünü pekiştirmek için "cadı avı" söylemini kullanabilir. Devam eden görevden alma sürecinin iki yanlısı var. Birincisi, Trump'ın görevden alınması durumunda Demokratik başkan adayı Elizabeth Warren'ın asıl kazanan olabileceği. Henüz çok erken olmasına rağmen, bazı anketler Warren'ı Biden'ın önüne geçtiği söylüyor.