Avrupa Birliği, iş dünyasını anlaşmasız Brexit için uyaracak

Avrupa Birliği, iş dünyasını anlaşmasız Brexit için uyaracak

Avrupa Birliği, avro bölgesinde faaliyet gösteren şirketlere 31 Ekim'de İngiltere'nin anlaşmasız bir Brexit ile bloktan ayrılma durumu karşısında yardım beklememeleri konusunda uyarılarda bulunacak.

Avrupa Komisyonu, iş dünyasına İngiltere'nin ayrılmasını bir yıl daha geciktirerek "zamandan faydalanma" yoluna gideceklerini beyan edecek.

Financial Times tarafından yayınlanan bir makaleye göre Brüksel, AB yasalarında ve son aylarda gerçekleştirdiği diğer "acil durum önlemlerinde" yapılan değişikliklerin yalnızca "anlaşmalı bir çekilmenin en ciddi aksamalarını hafifleteceğini" duyurmuş olacak.

Brüksel'in müzakere edilen Brexit umutlarına olan inancı, Boris Johnson ve diğer Muhafazakâr Parti liderlerinin tutumu ile yeniden şekillendi.

Liderlik kampanyasının hız kazanması ve adayların, Nigel Farage'nin Brexit partisinin yükselişiyle şaşkınlığa uğrayarak parti destekçilerini güvence altına almaya çalışmasının bazı anlaşmasız ayrılık söylemlerini artıracağı yönünde.

Avrupa Komisyonu, geçtiğimiz hafta ulusal yetkililerin kapalı bir toplantıya katılmasını, Muhafazakâr Parti liderliği yarışmasında yapılan duyurular ışığında anlaşma yapılmaması ihtimalini artırdığını dile getirdi.

AB'de ayrıca Brexit destanının daha ne kadar devam etmesi gerektiği konusunda gerginlik var. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere'nin uzatmaya sıcak bakmayacağı konusunda ısrar ederek Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Alman Başbakanı Angela Merkel'den çok daha farklı bir çizgi sergiliyor.

Komisyon raporunda bir başka dikkat çeken nokta ise, anlaşmasız bir Brexit'in "ciddi bir olumsuz ekonomik etkiye sahip olacağı ve bu etkinin Birleşik Krallık'ta '27 AB' üye ülkelerinden çok daha fazla hissedileceği" konusunda yapılan uyarılar.

Brüksel nasıl bir yol izleyeceği konusunda baskı yaşarken, AB yetkilileri, söz konusu uzatmanın İngiltere için fayda sağlamasının yanı sıra şirketler arasında bir rahatlık yaratacağının da altını çizdi.

Avrupa Komisyonu, uçak iniş haklarından ticaret işlemlerine kadar her şeyin kısa vadede aksaklığa uğramasını sınırlamak için 19 yasal öneride bulundu ve önlemlerin büyük çoğunluğu hükümetler tarafından kabul edildi.

Avrupa Komisyonu,"Komisyon, Brexit tarihinden önce herhangi bir yeni önlem almıyor" açıklamasında bulundu ancak, siyasi hareketliliğin önlem alma kapılarını açık tutacak gibi.

Kaynak: Financial Times - Jim Brunsden